2020 Dolar Analizi

indir-1.jpeg

 

Geçtiğimiz sene Global Partners 2019 bülteninde detaylı olarak ele aldığımız ve 2019 yılı ile ilgili öngörülerimizi paylaştığımız raporumuz doğrultusunda geçen 2019 yılının ardından; 2020 yılında kur hareketlerinin daha belirgin olacağını ve piyasa dinamikleri çerçevesinde şekillenecek bir süreç içinde hareket edeceğini öngörmekteyiz.

Geçen sene verdiğimiz 4,90-5,20 destek seviyelerinde tutunan ve bu bölgede ciddi alıcı bulan dolar kuru, 2019 senesini belirlediğimiz yeni kanal içinde geçirerek yatay hareketini sürdürdü. 2019 yılında yaşadığımız bu yatay bant hareketini 2018’de yaşadığımız spekülatif kur atağının düzeltmesi olarak öngörmüş ve bu yönde bir hareketi beklemiştik. 2018 Temmuz ayında kırdığı eski kanala geri dönmeyen dolar kuru yeni oluşturduğu ikinci kanal içerisinde tüm sene hareket etti.

2019 senesi için öngördüğümüz kuvvetli destek bölgesi olan 5,30 seviyeleri aşağı yönlü kırılmayınca dolar kuru tüm sene bu bölgenin üzerinde kalarak görece yatay bir seyir izledi. 5,30 seviyelerinin destek olarak sene içinde çalışması ve düzeltmenin daha derinleşerek daha aşağıdaki destek seviyelerine kadar derinleşmemiş olması, aslında kurda alım yönündeki iştahın yüksek olduğunun da bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

2020 senesi, bu düzeltme hareketinin yatay olarak mı sonlanacağı ya da başka bir kalıp ile derinleşerek eski kanala dönme çabası içine mi gireceği sorusuna cevap bulacağımız bir yıl olacaktır. Her iki seçenekte de ana kalıp, bu düzeltme hareketinin bitiminin ardından kırmızı ile çizilmiş olan kanal üst bandının deneneceği yeni bir atak ile son bulacaktır. 2020 senesi için en kritik nokta aşağı doğru düzeltmeler esnasında fiyatın eski kanala kalıcı olarak dönüp dönmediği noktasıdır.

Eski kanala kalıcı olarak dönüş durumunda 2018 senesinde yaşadığımız spekülatif atak, uzun vadeli bir tepe noktası olarak kalacak ve bu seviyeler çok uzun müddet aşılamayacaktır.

Global Partners olarak içinde hareket ettiğimizi düşündüğümüz Elliott Dalga modeli, aşağıdaki grafikte görülmektedir. 12 sene evvel 2008 yılında başlayan kalıp düzgün şekilde ilerlemekte ve 2020 senesi ve ilerisi için bize ışık tutmakta. 1-3, 2-4 kanalı diye tanımladığımız Elliott Dalga kanalının içinde hareketini sürdüren Dolar kuru en spekülatif ve kuvvetli dalgası olan 3. Dalgayı 2018 yılında tamamlamış görünmekte.

2018 yılı sonlarında başlayan ve halen devam eden 4. düzeltme dalgası yatay bir kalıpta ilerlemekte. Eğer 2008 yılından günümüze kadar oluşan bu yapı itkisel yani 5 dalgadan oluşan bir kalıp olarak tamamlanacak ise, bu kalıbın 5. ve son dalgası yeni bir zirve hedefleyerek 2020 ve sonrasında yukarı hareketine başlayacaktır. Bu kanalı aşağı yönde zorlayan ve kıran bir süreçte ise yukarıda bahsettiğimiz şekli ile kalıbın 5 Dalgadan değil A-B-C kalıbı şeklinde üçlü bir yapıdan oluştuğunu ve 2018 zirvesinin uzun süre aşılamayacak bir spekülatif atak zirvesi olarak kalacağı tespitini yapacağız.

Şu ana kadar oluşan kalıp ve süreç, bizlere kalıbın 5 dalga olarak ilerleyeceğini ve yeni bir zirve denemesi ile kalıbın tamamlanacağının sinyallerini vermekte. Bu analizleri yaparken USD/TRY kurunun dünya piyasalarından çok kısa vadede pozitif veya negatif yönde ayrışsa da ana trendler açısından hiçbir zaman ayrışmayacağını ve küresel piyasalar ve trendlerin de bu kalıpların şekillenmesinde büyük rol oynadığını hesaba katmak gerekir. 2008 yılında başlamış olan bu trend şu ana kadar düzgün bir kalıp içerisinde ilerledi ve kabaca 1,1 seviyesinden başlayan dolar kuru hareketi 7,2 seviyelerini gördükten sonra yatay bir düzeltme dalgası içerisinde hareketine devam etmekte. Grafiklerde henüz hiçbir tepe formasyonu oluşmuş değil, ayrıca her hangi bir dönüş sinyali de orta ve uzun vadeli grafiklerde henüz oluşmadı.

Benzer şekilde reel efektif döviz kuru verilerine baktığımızda da 2008 yılında başlayan trendin aşağı yönlü istikrarlı bir kalıp içinde hareket ettiğini ve 2019 yılında beklentilerimiz doğrultusunda oluşan hafif kuvvetlenmeye rağmen hala dip seviyelerde olduğunu görüyoruz. 2020-2021 yılında yukarda açıklamaya çalıştığımız düzeltmenin ne şekilde devam edeceğine veya kurda ki yukarı hareketlerin kuvvetine göre reel efektif döviz kurunda da yeni bir dip denemesi görme ihtimalimiz mevcut.

2020 yılında döviz pozisyonlarını ayarlarken orta ve uzun vadeli trend ve hedefleri göz önünde bulundurarak net stratejiler belirlemek ve her türlü riski hedge etmek için doğru enstrümanları ve yatırım stratejilerini uygulamak gerekliliği bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.  Özellikle döviz riski taşıyan özel sektör şirketlerinin doğru risk analizleri yaparak hem yüksek hem de düşük döviz kuru senaryolarına hazır olmaları ve tüm senaryolar için uygun finansal yapıyı oluşturmuş olmaları önem taşımaktadır. 

Kaynak:      Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Grafikler:    Investing.com                 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum