2019 Dolar Analizi

dolar.jpg

2018 Yılı ülkemizde kur savaşlarının yaşandığı yıl olarak anılacak. Dolar kuru 2018 yılına 3,77 seviyesinden başladı. Ciddi bir spekülatif atağın yaşandığı kurlarda Türk Lirasının Amerikan Doları karşısında sene içinde %92 değer kaybına uğradığı ve 7,23 seviyelerini gördüğü düşünüldüğünde kurdaki oynaklığın şiddeti daha net ortaya çıkıyor. Kur baskısının oluşturduğu enflasyon ve makro ekonomik göstergelerdeki bozulma endişesi sene sonuna doğru oluşan kurlardaki düzeltme hareketine rağmen 2018 yılında piyasayı endişelendirmeye devam etti.

2019 yılında kurlarda yaşanması muhtemel hareketleri ve beklentileri analiz etmek ve bu süreçte döviz pozisyonlarının uygun şekilde ayarlanarak risklerin hedge edilmesi Türkiye piyasası açısından önem teşkil etmekte.

Aşağıdaki aylık grafikte görüldüğü üzere, Dolar kuru son 6 yıldır oluşturduğu yükselen kanalın üst bandını 4,5 seviyelerinde kuvvetli şekilde yukarı kırarak kendisine çok hızlı şekilde yükselen yeni kanallar oluşturdu ve kırmızı ile gösterilen üst kanal bandında direnç gördükten sonra yıl sonuna doğru dolar kurunda teknik düzeltme yaşanmaya başladı.

 

Aylık bazda 5,30 seviyeleri 2018 sene sonuna doğru dolar kuruna destek vermekle birlikte 2019 yılı içerisinde bu desteğin aşağı kırılması ve daha evvel yukarı geçilen kanalın üst bandına doğru 21 aylık ağırlıklı hareketli ortalamalara doğru geri çekilme ihtimali görülmekte. Ben böyle bir geri çekilmede kurun 4,75-4,90 bandında ciddi bir destek bulacağını ve bu seviyenin altında kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Bu bölge aşağıda belirtilen birçok ayrı analizin çakıştığı bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.

  • 4,90 $/TRY – 2008 yılından başlayan ana çıkış dalgası Fibonacci %0,382 düzeltme seviyesi. 
  • 4,86 $/TRY -2017 yılında başlayan son çıkış dalgası Fibonacci %0,618 düzeltme seviyesi.
  • 4,75 $/TRY – 21 aylık ağırlıklı ortalama seviyesi.
  • 4,80 $/TRY – 2018 yılında kırılan kanalın üst bandının destek seviyesi.

Dolar kurunda günlük grafiklere baktığımızda ise 2018 yılında oluşan zirveden başlayan düzeltme hareketinin oluşturduğu düşen kanal sınırlarının belirginleşmeye başladığını görüyoruz. Yukarıda belirttiğimiz destek seviyelerine ilave olarak günlük grafiklerde oluşmaya başlayan düşen kanal destek seviyesinin ve daha evvel 2018 yılı Haziran ve Temmuz aylarında oluşan iki tepenin de sırası ile 4,75 ve 4,95 seviyelerinde destekler oluşturduğu görülmekte.

2019 yılının ilk yarısında bu seviyelerin aşağı yönlü kırılıp kırılmadığını takip edeceğiz. İlk etapta 5,20-5,30 bandını sonrasında ise 4,75-4,95 seviyelerini aşağı yönlü kıramayan bir dolar kuru 2019 ve 2020 yıllarında artık yeni oluşturduğu kanal içinde hareket etmeye devam edecek ve yeni kanalın üst bandına doğru orta/uzun vadeli hareketini sürdürecektir. Bu seviyelerin kalıcı olarak aşağı kırılması durumunda ise eski kanala dönüşümüz teyit edilecek ve kur projeksiyonu aşağı yönlü olarak revize edilecektir. Benim 2019 yılı içerisinde beklentim destek seviyelerinde tutunacak dolar kurunun yeni oluşturduğu bant içerisinde dalgalanmaya devam edeceği ve eski bandına geri dönmeyeceği şeklindedir.

Reel Efektif döviz kurlarına baktığımızda ise Türk Lirasının 2003 yılından beri en düşük değeri gördüğünü söyleyebiliriz. Merkez bankası için önem teşkil eden Reel efektif döviz kuru, piyasa müdahaleleri açısından da belirleyici bir rol üstlenmekte. Ekim 2018 tarihinde Tüfe bazlı reel efektif döviz kuru 61,49 değeri ile en düşük seviyesini gördü. 2019 yılında da kurdaki gevşeme potansiyeline rağmen Türk Lirası üzerindeki baskının devam edeceğini ve reel efektif döviz kurunun düşük seviyelerde dalgalanacağını düşünmekteyim.

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum