İstanbul’da oda fiyatları uçuyor!

istanbul-gece.jpg

İstanbul son iki yıldır turist konusunda mutsuzdu. Ancak 2018’in ilk çeyreğinde otel doluluk oranları yüzde 80’i zorlayarak otelcileri tebessüm ettirmeyi başardı. Bu doluluk oranları fiyatlara da yansıdı. Oda fiyatları geçen yıla oranla yüzde 50 arttı. Fiyatlar artmaya devam ediyor. Oda fiyatlarındaki artış en çok Fatih bölgesinde oldu.

İstanbul, tarihten taşıdığı izlerle her zaman turistlerin ilgisini çeken bir yer olmuştur. Ancak son birkaç yıldır turizm anlamında kötü zamanlar yaşıyordu. 2018’in ilk çeyreğindeki doluluk oranları bu durumun geride kaldığını işaret eder nitelikte. 3 yıldır kriz yüzünden zor zamanlar geçiren İstanbullu otelciler, İstanbul’da son 2 yıldır otel yatırımlarındaki azalma veya yatırımlarının ertelenmesinin arz-talep dengesine katkıda bulunduğunu not ederken, kaçak günlük kiralanan evlerle mücadele içerisinde olan TÜRSAB’ın olumlu sonuçlar aldığını ifade ettiler.

TÜROB ve STR Global’in raporuna göre son 2 yılın mart ayları kıyaslandığında İstanbul’daki otellerin doluluk oranları yüzde 30,4 artarak 73,7 seviyelerine ulaştı. Mart ayındaki günlük satılan oda bedeli geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 9,8 artarak 74,38 euro oldu. Odabaşı gelire baktığımızda ise 2017 ye kıyasla yüzde 43,1 ‘lik bir artışla 48,94 euroya ulaştı.

Verileri toparlamak gerekirse 2018 yılının ilk çeyreğinde İstanbul’daki otel doluluk oranları 68,1’e yükselirken, ortalama günlük satılan oda bedeli 71,82 euroya, odabaşı elde edilen gelir de 48,94 euroya ulaştı.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum