Rusya ile Türkiye arasındaki tarım ürünü ticareti hacmi 1.2 milyar dolar oldu

1018040285.jpg

Rusya Tarım Bakanlığı’nın Patruşev ve Pakdemirli’nin dün Ankara’daki görüşmesi kapsamında yaptığı açıklamaya göre, iki ülke arasındaki tarım ürünleri ticaret hacmi dört ayda 1.2 milyar dolara yükseldi.

Patruşev bu alanda ticaretin gelişmesinin iki ülkenin ilgili birimleri arasındaki işbirliğinin katkısı bulunduğunu söyledi. Nitekim Rusya nisan ayında Türkiye’den domates sevkiyatına yönelik kotanın 150 bin tona çıkarılmasına onay verdi. Son birkaç ay içinde iki su ürünleri firmasının daha Rusya’ya sevkiyatına izin verildi.

Bakanlar ayrıca Gelencik liman kontrol noktasındaki bakım çalışmalarından dolayı iş hacmi artabilecek Kavkaz limanı üzerinden Türkiye’den Rusya’ya sevkiyat imkânlarını ele aldı.

Patruşev, “Daha fazla yük gemisinin kabul edilebilmesi için Kavkaz limanının çalışma hacminin genişletilmesi üzerinde çalışılıyor. Böylece bu liman Gelencik limanının tam anlamıyla bir alternatifi olacak. Ayrıca Nisan 2019’dan beri Kavkaz limanı Türkiye’den getirilen domatesler için de açık” dedi.

Patruşev görüşmede ticaretin yanı sıra iki ülkenin tarım alanındaki yatırımlarını, bilimsel, teknolojik işbirliğini ve yeni projeleri arttırması gerektiğini vurguladı. Patruşev ayrıca yakın zamanda tarımla ilgili yeni bir görüşme yapmayı teklif etti.

Bakanlık Türkiye’den Rusya’ya ithal edilen başlıca ürünleri domates, diğer sebzeler, meyve ve balık olarak; Rusya’dan Türkiye’ye ithal edilen başlıca ürünleri de buğday, mısır ve ayçiçek yağı olarak sıraladı.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum