Fındık önce don, şimdi de kar tehlikesiyle karşı karşıya

20180301AW320792_03.jpg

ZONGULDAK (İHA) – Karadeniz’in özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı sonrası oluşan zirai donun iç kesimlerindeki fındık bahçelerine kısmi olarak zarar verdi.

Zonguldak Alaplı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, özellikle yüksek rakımlı ilçelerde etkili kar sonrası oluşan zirai donun, 750-800 rakımın üzerindeki fındık bahçelerine kısmi olarak zarar verebileceğini belirtti. Mart ayının ilk haftasında yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, hava sıcaklığının eksi 3 dereceye düşmesi nedeniyle fındığı olumsuz etkiledi. Fındıkta ‘don oldu mu, olmadı mı’ derken havaların açmasıyla yaşanan tablo göz önüne serilmeye başlandı.

Mart ayının ilk haftasında yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, hava sıcaklığının eksi 3 dereceye düşmesi ile birlikte fındıkta zirai don afetine neden oldu. Alaplı iç kesimlerinde etkili olan karın yağmasıyla 750 rakımın üzerindeki fındık bahçelerinde ciddi oranda don afeti gözle görülüyor. Özellikle denize bakan fındık bahçelerinin ocaklarının tamamına yakınının zirai don afetinden etkilendiği gözlemleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum