’Dünya Çiftçiler Günü’

ciftci-nasil-olunur.jpg

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, tarım sektöründe var olan potansiyelin kullanılamadığını belirterek, çzüm bekleyen sorunları; arazilerin parçalı olması, sulama altyapı eksikliği ve örgütlenme olarak açıkladı.

Uluslararası Tarım Üreticileri federasyonu (IFAP) tarafından alınan kararla 1984 yılından bu yana her yıl tüm dünyada 14 Mayıs’ın ’Dünya Çiftçiler Günü’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, çiftçinin ve tarım sektörünün öneminin hiç bir zaman azalmadığını aksine her geçen gün arttığını ve artmaya devam edeceğini söyledi. Elektronik aletlerin, makineler, motorlu araçlar olmadan yaşanabileceğini ama gıda olmadan yaşanamayacağı ve gıda ihtiyacının ertelenemeyeceğini vurgulayan Buluşan, “Tarım sektöründe var olan potansiyeli kullanamıyoruz. Çünkü tarımın, arazi parçalanması ve işletme ölçek sorunu, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişiklikleri, tarım sigortasının yeterince yaygınlaşamaması, sulama, girdi maliyetleri, kredi finansman, örgütlenme, üretim planlaması, fiyat istikrarı, eğitim, kırsalda nüfus kaybı gibi çeşitli sorunlar bulunmaktadır” dedi.

Hububat alım fiyatları açıklandı

Bu sorunların çözülmesi gerektiğini ifade eden Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan şunları söyledi:

“Çözüm bekleyen sorunların en önemlileri yapısal sorunlar olan arazilerin parçalı olması, sulama altyapı eksikliği ve örgütlenmedir. Ayrıca beklenen 2018 yılı hububat alım fiyatları açıklandı ton başına 940 lira olan buğday alım fiyatını yüzde 12 artışla 1050 liraya yükselttiklerini açıkladı. Açıklanan fiyatların umut verici olduğunu düşünüyor, çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Buluşan, açıklamasında ayrıca; “Bu arada, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günümüzde Kudüs’ün İsrail başkenti yapılması tarihte bizim günümüzle kötü anılması bizim için üzücü bir gündür. Dünyayı hiçe sayan ABD’yi kınıyoruz” diye belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum