UEFA’dan Şampiyonlar Ligi’ne ek turnuva kararı

5e3d5db7c8c3732bf46b5e33.jpg

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin tarihindeki en önemli değişikliklerden bir tanesine hazırlandığı ortaya çıktı.

Avrupa’nın dev kulüpleri her yıl, sezon öncesi hazırlıkları kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Uluslararası Şampiyonlar Kupası’na katılıyor. Bu turnuvanın finansörü olan ABD’li milyarder Stephen Ross, Avrupa futboluna yön veren isimlerle gizli bir toplantıda buluştu. (Skorer)

Real Madrid, Atletico Madrid, Bayern Münih, Borussia Dortmund, Juventus, Milan, Arsenal, Manchester United, Benfica, Barcelona, Paris Saint Germain, Chelsea, Lyon ve Manchester City gibi takımların katıldıkları Uluslararası Şampiyonlar Kupası ile ilgili Stephen Ross yeni bir fikri ortaya attı ve bu konuda karar verici isimleri ikna etti.

ABD’li milyarder, yedi yıldır önde gelen kulüplerin gözdesi olan sezon öncesi turnuvasına daha büyük yatırım yapmak istediğini belirterek, organizasyonu hazırlık kimliğinden çıkarıp resmileştirmek üzere adım attı. UEFA’nın aldığı bir çok kararda, perde arkasından imzası olan isim olan Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli’nin, öneriyi benimsediği ortaya çıktı.

Uluslararası Şampiyonlar Kupası için Amerika’ya gelecek olan takımları bir hazırlık turnuvasında bir araya getirmektense, resmi maçlarla buluşturmak üzerinde anlaşma sağlandı. ABD’de temmuz ayında yapılan organizasyonun, Devler Ligi’nin bir parçası haline gelmesi kabul edilirken, ismi bile belirlendi.

Avrupa’nın dev ekiplerini Amerika Birleşik Devletleri’nde bir araya getirecek olan yeni organizasyona ‘Şampiyonlar Ligi Turu’ adı verilecek. FIFA’nın 2021’den itibaren yeni haliyle hayata geçirmeye hazırlandığı Kulüpler Dünya Kupası’na önemli bir rakip olacağı belirtilen yeni organizasyonun formatı da belli oldu.

Şampiyonlar Ligi’nde sezon başlangıcını Avrupa’nın dışına taşıyarak kıta değiştirtecek olan Şampiyonlar Ligi Turu, 16 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek. Avrupa’nın dev kulüplerinin maç takviminin çoğalması yönündeki endişelerine karşın, gelirlerini büyük oranda artıracak olmasından dolayı organizasyona sıcak baktıkları savunuluyor.

Avrupa Kulüpler Birliği’nin, bir numaralı turnuvayı yaz aylarından başlatacak planını UEFA’ya sunduğu, konunun Avrupa futbolunun patronlarının gündeminde bulunduğu belirtildi. FIFA’nın global bir yeni Şampiyonlar Ligi’ni yürürlüğe geçirmeye hazırlandığı bir dönemde bir şeyler yapmak zorunda olan UEFA’nın, kıtanın önemli kulüplerinin bu yöndeki taleplerini hayata geçirmeye meyilli olduğuna dikkat çekiliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum