TFF’den Fatih Terim’e dev tazminat!

galatasaray-hisseleri-terimle-yuzde-7-yukseldi_a3dfb50.jpg

Geçen yıl Milli Takımlardaki görevine son verilen Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu’na Milli Takımlardaki görevine haksız ve tek taraflı son verildiği nedeniyle açtığı 3 Milyon 550 bin euroluk davada haklı bulundu. Mahkeme, TFF’nin Fatih Terim’e 7 milyon 770 bin lira ve 1 milyon 554 bin lira icra inkar tazminatı olmak üzere toplam 9 milyon 324 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

İstanbul İş Mahkemesi’nde görülen davaya davacı Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir ile davalı TFF’nin avukatı Hüseyin Karaahmetoğlu katıldı. Duruşmada söz alan Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir “Müvekkilimin iş akdi haklı neden olmaksızın fesh ediliyor. Yargılama sorasında davalı federasyonun haklı nedenle fesh yaptığı iddia ediliyor. Benim müvekkilimin Çeşme’de yaşadığı olayla ilgili sözleşmesi fesh ediliyor. Müvekkilim sözleşmede yer alan sürenin dörtte üçünü çalışmış zaten. Yani 60 aylık sürenin 44 ayını çalışmış. Federasyonun bu zamana kadar yaptığı 44 milyon lira ödeme yaptığı göz önüne alındığında 12 milyon 950 bin liralık 12 milyon 950 bin liralık istediğimiz fiyat cezai şart miktarı fahiş değildir. Davamız kabul edilsin. Ayrıca icra inkar tazminatının davalıdan tahsilini istiyoruz“ sözlerini kaydetti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun avukatı Hüseyin Karaahmetoğlu ise “Fesih haklı nedenle yapılmıştır. Davacının dosyaya sunduğu deliller tamamen ticari içeriklidir. Oysa bizim davamız, işçi-işveren ilişkisini kapsamaktadır. O kadar haklı bir neden ortada ki dünya kupasına katılma şansını riske sokacak durumdadır. 14 Temmuz 2017 tarihinde Fatih Terim ile TFF Yönetim Kurulu üyesi arasında bir tartışma çıktı. Bu olayla ilgili savcılık tarafından devam ediliyor. Fatih Terim’in yaptığı tüm sözleşmelerde tazminat maddesi yok. Sadece TFF ile yaptığı sözleşmelerde var. TFF Türkiye’deki 80 milyon insana sporu sevdirmek için kurulan bir kuruluştur. Bir kişiyi zengin etmek için kurulmamıştır. Bu da futbol ailesine yapılan bir eylemin neticesinde bizim iş akdini haklı nedenle feshetmemizin en önemli kanıtıdır. Haklı nedenle fesih talebimizin kabul edilmemesi durumunda tazminatta indirime gidilmesini istiyoruz. Davanın reddine karar verilsin” ifadelerini kaydetti.

Fatih Terim’in haksız ve tek taraflı olarak Milli Takımlar’daki görevine son verildiği iddiasıyla federasyona açtığı davayı kabul eden mahkeme, buna ek olarak TFF’nin Fatih Terim’e yüzde 20 icra inkar tazminatı ödemesine de karar verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum