Statlarda güneş enerjisinin kullanılması hedefleniyor

1558003781739-unnamed.jpg

Greenpeace Akdeniz, “Güneş için Omuz Omuza”  projesi kapsamında Süper Lig’deki statlarda güneş enerjisinin kullanılması için sahaya iniyor. Türkiye’de her hafta on binlerce kişinin doldurduğu statlar Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini kullanabileceği alanlardan biri. En çok elektrik tüketiminin gerçekleştiği statlarda güneş enerjisinin kullanılması, kulüplerinin fatura maliyetinden kurtulması, Türkiye’nin de karbon salınımının azalması anlamına geliyor.

Antalyaspor güneşe geçti, sıra diğer kulüplerde

Kulüpler ekonomik ve temiz bir teknoloji olan güneş enerjisini kullandığı takdirde iklim değişikliğiyle mücadelede öncü bir rol üstlenecek.

Bu rolü Türkiye’den şimdiye dek sadece Antalyaspor üstleniyor. Antalyaspor’un maçlarını oynadığı Antalya Stadyumu çatısında bulunan 5,600 güneş paneliyle dünyada güneş enerjisinden en çok fayda sağlayan 10 stattan biri.

Süper Lig’deki 18 kulübün tamamı statlarında güneş enerjisine geçtiği takdirde 35 bin evin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilir.

Türkiye Süper Lig’deki statlar güneş enerjisine geçtiği takdirde:

Her yıl yaklaşık 35 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak,

Yılda ortalama 1.5 milyon liralık fatura maliyetinden kurtulunacak,

Her yıl yaklaşık 7500 ton karbon salınımının önüne geçilecek,

Kentlerin ve takımların prestiji artacak.

Statlarda güneş enerjisi dünyada giderek yaygınlaşıyor. İngiltere’de Arsenal’in, Hollanda’da Ajax’ın, Brezilya’da Cruzeiro ve Atlético Mineiro’nun statları başta olmak üzere statlar güç kaynağı olarak güneş enerjisini kullanmaya başladı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Duygu Kutluay şöyle konuştu:

“Kulüpler iklim değişikliğiyle mücadele etmek için sahalardaki enerjiye güneş enerjisiyle güç verebilir. Statların çatılarına yerleştirilecek güneş panelleriyle elektrik üretilmesi halinde kulüpler fatura maliyetinden kurtulabileceği gibi elde edecekleri kazancı kulübün iyileştirilmesi için kullanabilir. Türkiye’yi enerji bağımsızlığına kavuşturacak hamlelerde öncü olmak kulüplerin elinde. Bütün takımları güneş için omuz omuza olmaya çağırıyoruz. İyi enerji gol getirir.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum