Gazi Koşusu’nu Ahmet Çelik’in jokeyliğini yaptığı The Last Romance kazandı

1561908812318-untitled-1.jpg

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen 93. Gazi Koşusu’nu Ahmet Çelik’in jokeyliğinde The Last Romance kazandı. Çelik bu yarış ile birlikte üst üste 5. zaferine de ulaşmış oldu.

Türk atçılığının derbisi olarak anılan Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. Koşuları İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcıları Mustafa Aksu, Mehmet Hadi Tunç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluve çok sayıda sporseverler izledi.


93. kez düzenlenen yarışı Ahmet Çelik’in jokeyliğinde 2.27.73’lik derecesiyle The Last Romance safkanı kazandı. Ahmet Çelik bu zaferler üst üste 5.kez kupanın da sahibi oldu. Melis Kurtel Emin’in sahibi olduğu The Last Romance, yarışa katılan iki dişi safkandan biriydi.

Ahmet Çelik’ten 5. zafer

93. Gazi Koşusu’nda kupanın sahibi olan Ahmet Çelik, rekorunu geliştirerek, üst üste 5. zaferini kazandı. Üst üste kazanma rekoruna sahip olan Çelik, 89. Gazi Koşusu’nu ‘Renk’, 90. Gazi Koşusu’nu ‘Graystorm’ ve 91. Gazi Koşusu’nu ‘Piano Sonata‘ ve 92. Gazi Koşusu’nu ‘Hep Beraber’ adlı safkan ile kupaya ulaşmıştı.

Dev koşunun ikincisi ise Özcan Yıldırım idaresindeki Kuzey Kafkasyalı olurken, Erhan Yavuz ile Hürat üçüncü oldu.

Gazi Koşusu’nda birincilik ikramiyesi 1 milyon 650 bin TL olurken, ikinciye 660 bin TL ve üçüncüye 330 bin TL olarak toplamda ise 2 milyon 805 bin TL ikramiye dağıtıldı.

Ahmet Çelik: “Yüreği erkeklerden daha büyük olan dişi safkanla kazandım”

93. Gazi Koşusu’nu The Last Romance atlı safkan ile kazanan ve üst üste 5. zaferine ulaşan jokey Ahmet Çelik, yarış sonrası değerlendirmelerde bulundu. Bindiği atın yüreğine dikkat çeken Çelik, “Yüreği erkeklerden daha büyük olan dişi bir safkanla yarışı kazandım. Bu duygu anlatılamaz. 4 sene üst üste kazandım bu sene 5. Zaferine ulaştım” dedi. Çelik, ’10. zafer gelir mi?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Bu işler kısmet. Efsane jokeyler var. Zor bir başarı. Olursa da olur.”

Melis Kurtel Emin: “Ekibimiz çok iyi hazırlandı”

93. Gazi Koşunu kazanan The Last Romance adlı safkanın sahibi Melis Kurtel Emin yarış sonu duygularını paylaştı. Ekibine teşekkürlerini ileten Emin, “Çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Gerçekten ekibimiz çok iyi hazırlandı” dedi. Melis Kurtel Emin’in annesi Ayşegül Emin ise şunları söyledi: “Aslında bütün çaba Baba Arif Kurtel’in. Onun gayretleri ve tutkuları sonucu bu başarıya ulaştık. Çok iyi bir ekibimiz var. Antrenörlerimize, seyislerimize, jokeylerimize ve her şeyden önemlisi bu koşuyu başlatan Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür ediyoruz. Umarım bu koşu sonsuza kadar devam eder.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum