Sık tuvalete gitmek hangi hastalığın belirtisi?

news_dee5ecb3939c766f5554a39bb090eb81-750X422.jpeg

Ailesinde kanser hikâyesi olan, kısırlık, çikolata kisti ile mücadele eden ve sigara kullanan kadınlar yumurtalık kanseri riski taşıyor. Sık idrara çıkma ve erkenden doyma hissiyle belirti veren bu hastalık hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş bilgi verdi.

Halk arasında yumurtalık kanseri olarak bilinen over kanseri teşhis edilmesi en zor olan kadın hastalıkları içinde yer alıyor. Ailesinde yumurtalık veya meme kanseri hikâyesi olan kadınların hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bunun yanında ileri yaş, düzenli ve uzun süre yumurtlamanın devam etmesi, erken adet başlaması, geç menopoza girme, kısırlık, çikolata kisti, obezite ve sigara kullanımı da risk oranını artırır. Henüz etkin bir tarama yöntemi bulunmayan yumurtalık kanseri, genel olarak ileri seviyelerde teşhis edildiği için tedavisi oldukça güçleşir. Bu nedenle kadınlarda görülen jinekolojik kanserler arasında en sık ölüme neden olan hastalıkların başında gelir. Hastalığı ilerlemeden teşhis edilen hastaların tedavi edilme şansı, geç teşhis edilen hastalara göre daha yüksektir.

Yumurtalık kanseri için tarama yalnızca kalıtsal ailesel kanser öyküsü olan veya kalıtsal olarak yumurtalık kanserine yatkınlığı belirlenmiş olan kadınlara önerilir. Bunun için sık kullanılan testlerin başında kanda CA 125 seviyesine bakılması gelir. Ancak CA 125, iyi huylu olan miyom, siroz, karın içi iltihabı ve adet dönemi gibi birçok durumda yüksek çıkabilir. Doğru teşhis konulabilmesi için hastadan istenecek bir başka tarama yöntemi ise doğum kanalından veya karından yapılan ultrasonografi ile yumurtalıkların ve karın içinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesidir. Ayrıca hastadan karın manyetik rezonansı (MR), bilgisayarlı tomografi veya bir diğer görüntüleme yöntemi olan PET de istenebilir.

Aile hikâyesinde kanser bulunmayan kadınlar da over kanseri riski taşıyabilir. Erken teşhisin tedavisinde büyük önem taşıdığı yumurtalık kanserinin en önemli belirtileri şöyle sıralanabilir:

Karın şişkinliği

Yemede güçlük çekmek veya erken doygunluk hissi yaşamak

Sık sık idrara çıkmak veya kaçıracak kadar sıkışık idrara çıkmak

Tekrarlayan kasık veya karın ağrısı

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum