İnsanlar için ideal bir diyet var mı?

saglik-yasam-obezite-hamburger.jpg

Beslenme uzmanları uzun süredir insanlar için ideal bir diyet olup olmadığı üzerinde tartışıyor. Yapılan bir araştırma insanlar için en iyi tek bir diyet olmadığını ortaya koydu.

New York Times’ta yer alan habere göre Obesity Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırma modern avcı toplayıcı grupların ve küçük ölçekli toplulukların eski popülasyonlarınkine benzeyen yeme alışkanlıklarına ve fiziksel aktivitelerine odaklandı. Araştırma bu insanların geniş spektrumlu bir beslenme alışkanlığına sahip olmasına karşın sağlam bir metabolik sağlığa sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar bulguları insanların yedikleri yiyeceklere dair fosil ve arkeolojik kayıtlara dayanarak ortaya koydu.

Tek bir doğru diyet yok

Bu kişilerin neredeyse yüzde 80’i kalorilerini karbonhidrattan alırken, diğerleri çoğunlukla et yiyor. Ama daha çeşitli beslenenler de var: Neredeyse hepsi hem et hem balık hem sebze hem de karbonhidrat tüketiyor. Karbonhidratın çoğunu ise sebzelerden ve düşük glisemik endeksli bitkilerden alıyor. Bu da kan şekerlerinde ani yükselişler olmadığını gösteriyor. Ama şeker tüketmek avcı toplayıcılar için yaygın bir olgu. Çünkü bal da yiyorlar.

Bulgular geniş ölçekli diyetle çok sağlıklı olabilen insanlar için tek bir doğru diyet olmadığını ortaya koyuyor.

Fiziksel aktivite faydalı ama kaloriye etkisi sınırlı

Avcı-toplayıcı nüfuslarında ortak olan tek şey ise çok yüksek düzeydeki fiziksel aktivite. Çoğu günde en az sekiz kilometre yürüyor. Ama enerji düzeyleri ortalama bir ofis çalışanından daha yüksek değil. Bu da fiziksel aktivitenin metabolik sağlık için faydalı olduğunu ama kalori yakımını kolaylaştırmadığını gösteriyor.

Bu topluluklarda kronik kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser, tip 2 diyabet ve obezite oranları düşük.

Avcı-toplayıcı yaşam kolay değil

Ancak avcı-toplayıcı topluluklarının yaşamları kolay değil. Bebek ölümleri, enfeksiyon sebepli ölümler, kaza sebepli ölümler yaygın. Ancak endüstriyel toplumlardaki dejeneratif hastalıklara yakalanma oranları çok düşük.

Günümüz modern toplumlarının yakalanmadıkları ve önemsemedikleri hastalıklar bu topluluklar için ölümcül nitelikte. Ancak modern toplumlar için risk yaratan hastalıklar ise bu topluluklarda çok nadir görülüyor.

Modern toplumun getirdikleri: Diyabet, hipertaniyon, obezite…

Araştırmalar avcı-toplayıcı topluluklarda yaşarken modern topluma göçen kişilerin obezite ve metabolik hastalıklara yakalanma oranının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu topluluklar kardiyovasküler hastalıklara çok az yakalanırken, diyabete ise neredeyse hiç yakalanmıyor. Göç halinde tip 2 diyabet hızlı bir artış gösteriyor. Bunun sebebinin ise beslenme alışkanlıklarındaki radikal değişiklik olduğu düşünülüyor. Çünkü geleneksel bir diyetten her şeyin kızartıldığı bir ortama geçiyorlar.

Araştırmaya göre bu topluluklarda aşırı yeme ve obezitenin az görülmesinin gerekçesi ise diyetlerinde yenilik ve çeşitliliğe yer olmaması.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum