TBMM’den Toyota’ya ziyaret

20180223AW315260_04.jpg

SAKARYA (İHA) – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyıldız, “Türkiye otomotivde çok önemli bir altyapıya sahip” dedi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu ile Otomobil Sanayiciler Derneği yetkilileri Toyota Fabrikası’nı ziyaret etti. Ziyaret öncesi fabrika çalışanları kısa bilgiler verdi. Yapılan sunum sonrası Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü Hiroshi Kato, yaptığı konuşmasında “1,8 milyar Euro’ya erişen toplam yatırımımız ile bugün 5 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl itibari ile 280 bin araç düzeyinde yükselttiğimiz kapasitemiz ile bugün Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrika durumundayız. Üretimimizin büyük bir kısmını Dünya’nın yaklaşık 100 ülkesine ihraç ediyoruz. Türk Otomotiv Sanayisinin bir üyesi olarak ihracat fazlası ile ekonomiye katkıda bulunuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Artan istihdam, artan yatırım, artan kapasite kullanımı ve verimlilik yoluyla ekonomiye daha çok katkı sağlayacağız. Sadece biz değil, bize parça tedarik eden yan sanayimizde bizimle paralel büyüme içerisindedir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi Ticaret, Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyıldız ise yaptığı açıklamada, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi Ticaret, Enerji Komisyonu olarak, Otomobil Sanayiciler Derneği ile birlikte Meclisimizin çalışmadığı Cuma ve Cumartesiyi saha çalışmalarıyla değerlendirme noktasında bir organizasyonumuz oldu. Bugün bu kapsamda Sakarya’da Toyota Tesislerindeyiz. Otomotiv endüstrisi Türkiye’miz açısından son derece büyük. Hem hacim itibari ile hem istihdam kapasitesi itibari ile hem küresel pazarlara Türkiye’de ki üretilen otomobilleri taşıma kapasitesi ve tüm sektörleri yatay kesen bir sektör olması itibari ile son derece önemli bir sektör. Komisyon olarak otomotiv sektörümüzü yakinen incelemek, sorunlarını tespit etmek, gelişmelerini hem sektör olarak hem de kamuoyuyla paylaşabilmek adına bugün sahada Toyota Tesisleri’ni gezdik. Toyota özellikle ülkemize çok ciddi anlamda 1,8 milyar dolarlık bir yatırım yapan bir tesis. Ve özellikle 2016 Kasım ayında devreye aldığı yeni modeli olan Hybrid modeli ile son derece büyük bir atılım yaptığını gördük. Gerçekten mutlu olduk. Toplam otomotiv endüstrisine baktığımız zamanda gerçekten gurur verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu sektörde komisyon olarak biz hem sektörü incelemek, tanımak hem de yapılacak meclis düzenlemelerinde sektörümüzün eksiklerini giderme noktasında bir çalışma yaptık. Bu çalışmalardan bugün ki gördüklerimizden teknolojik gelişmeden, ülkemizin üretim yapısı ve ihracat yapısı itibari ile küresel alandaki oynadığı rolden son derece memnun kaldık” diye konuştu.

“Dünya’da 14’üncü sıradayız”

Altunyıldız konuşmaların devamında, “Şuanda Dünya’da 14’üncü sıradayız, Avrupa’da 5’nci sıradayız. Bu sıraları çok daha öteye taşıyacak bir aşama, geleceğe doğru sektörün yürüdüğünü görmekten mutlu olduk. Bizde bu çalışmalarda çözüm ortağı olarak burada bulunmak ve bu gelişmeleri görmekten dolayı memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Türkiye otomotivde çok önemli bir altyapıya sahip. Özellikle bu altyapının hem mevcut kurulu kapasitelerin dönüşümü itibari ile hem de yeni yatırımların ve Türkiye’mizin uzun dönemden beri arzu ettiği yerli ve milli marka otomobilimizin üretilmesi konusunda son dönemde Cumhurbaşkanımızın himayesindeki gelişmeler, atılan imzalar, şirketin kurulma aşaması ve inşallah 2019’a prototipi, 2021’de en geç yollarda kendi milli markamızı, elektrikli otomobilimizin üretilmesine dair tüm projeksiyonların, tüm planların, uygulama programlarının yapıldığı bir dönemdeyiz. Bizde komisyon olarak bu çalışmaları yakından izliyoruz. İstihdamı ile geleceği, katma değeri ile otomotiv sektörü Türkiye açısından önemli bir sektör. Bizde bu sektörün her türlü sorunun da yanındayız, gelişmelerin takipçiyiz. Türkiye’nin son derece önem verdiği ve yerli marka otomobille birlikte bu lokomotif rolünü aldıracağı bir sektör olduğunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum