Çin halkının hükümete olan güveni yüzde 91’e yükseldi

rBABCmHoBhOASC3fAAAAAAAAAAA201.1224x576.jpg

Dünyanın en büyük bağımsız halkla ilişkiler şirketi Edelman Halkla İlişkiler, yıllık Güven Barometresi raporunu yayımladı.

Sonuçlara göre Çin vatandaşlarının hükümetine olan güveni yüzde 91’e kadar yükselirken ABD halkının çoğunun kendi yönetimine güvenmediği görülüyor.

Edelman tarafından dün yayımlanan yıllık anket raporunda ankete katılanların kendi hükümeti, firmaları, medyası ve sivil toplum örgütlerine olan güvenlerinin değerlendirmesinin sonuçları açıklandı.

Ankete katılan 28 ülke arasında en yüksek puan alan ilk beş ülke sırasıyla Çin, Arap Birleşik Emirlikleri, Endonezya, Hindistan ve Suudi Arabistan oldu. Sıralamadaki son iki ülkenin ise ABD ve İngiltere olduğu duyuruldu.

Raporda Çin’in küresel salgınla mücadele, ekonominin toparlanması, çevrenin korunması ve yolsuzlukla mücadele çalışmalarında aldığı tedbirler takdirle değerlendirildi. Edelman’ın direktörü Richard Edelman, halkın kapitalizm, siyasi yönetici ve medya konularında hayal kırıklığının daha da arttığını hatırlattı.

Edelman Güven Barometresi, 2000 yılı itibarıyla yılda bir kere yayımlanıyor. Bu seneki ankete 28 ülkeden 36 bin kişi katıldı.

Çin hükümeti, 2017 ve 2018 yılında güven konusunda en yüksek puanı alırken, bu sene yüzde 91 güven oranıyla 10 yıllık rekorunu kırdı.

Edelman’ın CEO’su Deborah Lehr, Çin’in 2020 yılında pozitif büyümeyi gerçekleştiren tek önemli ekonomi olduğuna ve 2021 yılının çoğunda bu büyüme eğilimini koruduğuna dikkat çekti. Lehr, Çin’in salgınla mücadele etmek için sıkı tedbirler almasına rağmen salgını başarıyla kontrol altına alarak halkına güven verdiğini dile getirdi.

Bu arada ABD halkının yönetimine olan güven oranı ile Çin vatandaşlarının hükümetine olan güven oranı arasında yüzde 40’a varan bir uçurumun bulunması da şaşkın verdi. Reuters’te yer alan makalede ABD’de en fazla günlük ölüm vakaları kaydedilirken, Çin’de sıfır vaka politikası sayesinde genelde birkaç ay içinde hiç bir ölüm vakasının görünmediği yer aldı.

Yorumlar

yorum