“190 küçük teknede değil, bir büyük gemideyiz”

kuresellesme-dunya.jpg

CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Küresel Ekonomi Forumu çatısında düzenlenen Davos Zirvesi’ne gönderdiği mesajda uluslararası toplumun karşılaştığı 3 temel zorluğa ilişkin tespit ve önerilerini sıraladı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının halen güncel bir sınama olduğu belirten Çin lideri, tek çözümün uluslararası dayanışma olduğunun altını çizdi.

Aşıların dünya çapında adaletsiz dağıtımının “bağışıklık açığını” beraberinde getirdiğini söyleyen Xi, Çin’in önümüzdeki dönemde Afrika kıtasına 1 milyar doz aşı sevk edeceğini ve Güney Doğu Asya Ulusları Birliği’ne (ASEAN) ise 150 milyon doz bağışta bulanacaklarını ilan etti.

DEV FIRTINALARA GÖĞÜS GERMEK

Covid-19’un sadece halk sağlığını değil küresel ekonomik istikrarı da tehdit ettiğini anımsatan Xi, içe kapanma eğilimlerini eleştirdi. Xi “Duvarlar örmeyelim, bariyerleri kaldıralım. Dışa açılmalı ve daha fazla bütünleşmeliyiz.” dedi. Gelişmekte olan ülkeler ile dünyanın geri kalanı arasında “kalkınma uçurumunun derinleştiği, küresel enflasyonun yükselişe geçtiği ve tedarik zincirlerinin devamlılığı noktasına endişelerin arttığı tespitinde bulunan Xi, şu değerlendirmede bulundu:

“Gerçekler bir kez daha gösteriyor ki küresel bir krizin yarattığı şiddetli selin ortasında ülkeler ayrı ayrı 190 küçük teknede değil. 190 ülke ortak kaderimizin bağlı olduğu dev bir gemide. Küçük tekneler bir fırtına da hayatta kalmayabilir. Buna karşın ancak dev bir gemi fırtınalara göğüs gerecek kadar güçlüdür.”

KARŞI AKIMLAR ABD’DE HAYAT BULUYOR

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in pandemi ve küresel ekonomik belirsizliğe karşı yaptığı uyarıları siyasi alandaki çağrıları izledi. Hegemonyacılık, içe kapanma ve zorbalığı tarihin akışına aykırı eğilimler olarak tanımlayan Xi Jinping,” “Tarih defalarca kez meydan okumaların sorunları çözmediğini gösterdi. (Bu eğilim) sadece yıkıcı sonuçlara davetiye çıkarır. Korumacılık ve tek taraflılık kimseyi korumaz, başkalarının olduğu kadar bunu yapanların çıkarlarına da zarar verir.” diye konuştu.

Xi Jinping’in yeni yılın ilk küresel seslenişindeki vurguları Çin kamuoyunda dikkatle takip ediliyor. Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkileri Enstitüsü’nden Profesör Li Haidong, “tarihin akışına aykırı eğilimlerin” Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hayat bulduğunu söyledi. Li Haidong, Global Times gazetesine verdiği demeçte “ABD’nin yaptığı ya da takipçilerine verdiği Çin’in ekonomik ve teknolojik kalkınmasının bastırılması emri küresel ekonomik bütünleşmeye ve dünyanın bilim-teknolojide ortak ilerlemesine zarar verdi.” dedi. Çinli uzman bugün Washington yönetiminin küreselleşmeye meydan okuduğu ve uluslararası ilişkilere krizler getirdiğini dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılında yaptığı ilk Davos Zirvesi konuşmasında “Beğenin ya da beğenmeyin, küresel ekonomi kaçamayacağınız bir okyanustur. Ekonomiler arasındaki sermaye, teknoloji, ürün ve insan akışını kesmek, okyanustaki suları göllere ve derelere geri yönlendirmek kesinlikle mümkün değildir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

KÜRESEL BÜYÜMENİN EKONOMİK MOTORU

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in konuşması pazartesi günü açıklanan ülkenin ekonomik veriler ile desteklenmeye devam ediyor. CGTN sitesinin yazarlarından John Ross, şu satırları kaleme aldı:

“Xi’nin konuşmayı yaptığı gün Çin ile ilgili yayımlanan veriler bu ülkenin ciddi tehditlere karşı uluslararası çabalarda oynadığı kilit rolü doğruladı. Çin ekonomisi, 2020’deki yüzde 2,2’nin ardından 2021’de yüzde 8,1 büyüdü. Veriler, 2008 uluslararası mali krizinden sonra Çin’in küresel ekonomik toparlanmanın ana lokomotifi olduğunu gösteriyor.”

Yorumlar

yorum