Şanışer 17 müzisyenle birlikte ‘Susamam’ dedi: “Korkacak kadar vicdansız değiliz”

1567761783523-e-dw-2-irjvuam-vxv-r.jpg

Rapçi Şanışer‘in teklifiyle Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle olmak üzere 18 müzisyen bir araya geldi. Dün gece 00:00’da çarpıcı sözleriyle ülke gündemine oturacak bir şarkı yayımladılar: #Susamam.

Ezhel de Şanışer’le aynı zamanda, ‘Olay‘ adlı bir şarkı yayımladı. Türkiye’nin gündemine oturan olayların ve toplumsal muhalefetin çok sayıda eylem görüntüsünden oluşan bir kliple dikkatleri çeken Ezhel’in ‘Olay’ına da sosyal medyada beğeni yağdı.

Susamam’ın yaratıcısı müzisyenler Cumhuriyet’ten Orhun Atmış’a konuştu. Doğa, kuraklık, hukuk, adalet, hukuk, Türkiye, İstanbul, eğitim, sorgulamak, kadın hakları, gurbet, hayvan hakları, intihar, faşizm, sokak, trafik gibi pek çok konuya değinen şarkıcılar, “Korkacak kadar vicdansız değiliz” dedi.

Deniz Tekin: Kadına yüklenen rollerin düşünce sistemimizle ve kullandığımız günlük dille bire bir alakası var

Deniz Tekin erkek şiddeti, kadın cinayetleri gibi konulara sözlerinde yer veriyor. Tekin’in bölümünün ardından Emine Bulut’un sesiyle birlikte, Şule Çet, Münevver Karabulut, Habibe Karadavut, Seda Kuzucu, Nurhayat Beytekin gibi erkek şiddetine kurban giden kadınların isimleri ekrana geliyor.

“22 yaşındayım ve psikolojik olarak zor bir dönemden geçiyorum, kişisel olarak da ‘#Susamam’da topluca anlatılanları sorguladığım bir dönem. Heyecanla karşıladım. Kadına yüklenen rollerin düşünce sistemimizle ve kullandığımız günlük dille bire bir alakası var bence, hem Türkiye için hem de tüm dünya toplumları ve onların kültürleri için konuşmak gerekirse.”

Fuat Ergin: Hiçbir şekilde korkum yok, geleceklerse de gelirler

Yılların rap sanatçısı Fuat Ergin, müziğin bir şeyleri değiştirebileceğine inandığını söyledi:

“Ben korkarak yaşayamam. Ben bunları söylemezsem de kendimden utanırım. Hepimiz söylediklerimizin arkasındayız. Hiçbir şekilde korkum yok, geleceklerse de gelirler.”

Ados: Korkacak kadar vicdansız değiliz

Ados ise şarkıda “kuraklık” konusunu gündeme getiriyor. Ados, Şanışer’den davet aldığında bu konuyu işleyebilecek bir projeye katılmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi:

“Bireylerden daha da yükseğe, başka farkındalıklara ulaşmamız gerekiyordu artık. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Bu ilk adımdı. Bundan sonra çok daha değişime yol açacak müzik. Buna canlı şahit oluyoruz. Baştan söylediğimiz gibi ‘#Susamam’. Korkacak kadar vicdansız değiliz.”

Aga B: Daha çok bizden korkuyorum ben

Rap’çi Aga B de “faşizm” gibi ciddi bir konuyu ele alıyor. Böyle bir konu hakkında bir şeyler söylemekten, şarkının da etkisinden tedirgin oldu mu acaba Aga B. şunları kaydetti:

“Kesinlikle çok ciddi ve bir o kadar da altı boşaltılmış bir konu. Hatta neredeyse sahip çıkılıp vatanseverlik ile karıştırılacak halde. Empoze edileni yaşıyoruz toplumca. Ben de kendimce çözümü, ‘saygı ekmek’te buldum. Etki ise korku veya tedirginliğe sebep olmadı benim için. Umut daha doğru olur. Dahası, daha çok bizden korkuyorum ben.”

Kamufle: Olay illa politik olması değildi

Şarkıda “trafik” konusunu ele alan Kamufle ise şunları söyledi:

“İlk çıkış amacımız memlekette göz ardı edilmiş konuları dile getirmekti. Olay illa politik olması da değildi. Ben de trafik terörünü ele aldım.”

Öte yandan, ünlü rap’çi Ceza’nın da Sayedar ve Önder Şahin’le düet şarkısı “Komedi ve Dram” önceki gün yayımlandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum