Kylie Jenner’in kadın hakları eleştirilerinin hedefi oldu

kylie_jenner_handmaids_tale.png

Kardashian klanına mensup olmasıyla tanınan Kylie Jenner, yakın arkadaşı Anastasia Karanikolaou için düzenlediği doğum günü partisi nedeniyle eleştiri oklarını üzerine çekti.

Feminist yazar Margaret Atwood’un distopik kitabı ‘The Handmaid’s Tale’de (Damızlık Kızın Öyküsü), kadınlara baskının sembolü olarak görülen kırmızı pelerin ve beyaz boneleriyle pek çok fotoğraf çekilen Jenner ve arkadaşları bunları sosyal medyada takipçileriyle paylaştı.

Bu mesajlardan birinde Jenner, kitabın dizi uyarlamasının ‘favorisi’ olduğunu söyledi.Ancak sosyal medya kullanıcıları Jenner’i duyarsız olmakla ve böylesi önemli bir konuyu eğlenceye alet etmekle suçladı. Bazı kullanıcılar da Jenner’in kitabın ve dizinin vermek istediği asıl mesajı alamadığını belirtti.

Bir kullanıcı, “Bu pek çok açıdan yanlış. Kadınların köleleştirilmesini kutlamak şeytani bir şekilde moronca. Kylie ve arkadaşlarının ne kadar cahil olduğunu gösteriyor” dedi.

Bir diğer, “Temel kadın haklarından mahrum bırakılan ve tecavüze uğrayan kadınlar gibi giyinmenin eğlenceli bir yanı yok” ifadelerini kullandı.

Kylie Jenner’ın pembe bikinisi, sosyal medyanın ilgi odağı oldu

KÜRTAJ YASAKLARI HATIRLATILDI

Pek çok kullanıcı da ABD’nin muhafazakâr eyaletlerinde peş peşe alınan kürtaj yasağı kararlarını hatırlattı.

Biri, ”Kadınların vücutları her geçtiğimiz gün kontrol ediliyor, kürtajı yasaklamaya çalışıyorlar ve sen gidip bu temalı parti mi vermek istiyorsun? Hayal mi görüyorum?” diye sordu.

ABD çapındaki kürtaj yasağı protestolarında kadınlar, romandaki gibi kırmızı pelerin giyip, beyaz bone takıyorlar.

KADINLAR, DAMIZLIK SAYILIYOR

Feminist yazar Margaret Atwood’un distopik kitabı ‘The Handmaid’s Tale’ (Damızlık Kızın Öyküsü), ABD’nin yıkılmasıyla kurulan Gilead adlı kurgu bir yönetimde geçiyor. Topluma erkek egemen, baskıcı, teokratik ve totaliter bir düzen hâkim ve ‘üremenin’ odağa alındığı düzende kadınlar doğurganlıklarına göre sınıflandırılıyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum