Türkiye’nin “En Güçlü Kadın CEO’ları” listesine yabancı şirketler damga vurdu

b84f9c43-692b-4a4b-8d37-ed4108a0f550.jpg

Capital ve Ekonomist dergisi tarafından açıklanan “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO”su listesinin zirvesine yabancı şirketler damga vurdu. İlk sırada Hollandalı ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay’ın bulunduğu listenin ilk 10’unda yedi yabancı şirketin CEO’su yer aldı. Listenin toplamında ise 31 şirketin yöneticisi bulunuyor…

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Business ana sponsorluğunda düzenlenen ilk CEO Club toplantısında, şirketlerinin 2018 cirolarına göre belirlenen Türkiye’nin 50 güçlü kadın CEO’suna ödülleri verildi.

2018 yılı cirolarına göre belirlenen Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su sıralamasında, 6 milyar 500 milyon TL ciroyu ve 4 bin 500 kişilik ekibi yöneten ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ilk sırada yer aldı. İkinci sırada Murat Vargı’nın sahibi olduğu MV Holding CEO’su Ebru Dorman bulunuyor.

Listenin ilk 10’unda sadece üç yerli şirketin CEO’su yer bulabildi. MV Holding CEO’su Ebru Dorman, Tat Gıda ve Düzey Pazarlama CEO’su Arzu Arslan Kesimer ve Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, ilk 10’daki üç Türk şirketi yöneticisi olarak yer aldı. En güçlü kadın CEO listesinde isimleri bulunan 7 kadın yönetici ise uluslararası şirketleri yönetiyor. 50 kadın CEO’nun yer aldığı listedeki 31 isim yabancı şirketlerde istihdam ediliyor.

Listenin ilk 10’u şu isimlerden oluştu:

1-Pınar Abay, ING Bank Türkiye Genel Müdürü
2-Ebru Dorman, MV Holding CEO’su
3-Özlem Fidancı, Philips Ortadoğu ve Türkiye CEO’su
4-Canan Özsoy, General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü
5-Arzu Arslan Kesimer, Tat Gıda ve Düzey Pazarlama CEO’su
6-Derya Matraş, Facebook Türkiye Ülke Direktörü
7-Gamze Çuhadaroğlu, Danone Su ve Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü
8-Demet İkiler, GroupM Türkiye CEO’su, WPP Ülke Başkanı
9-Seba Gacemer, Sinpaş GYO Genel Müdürü
10-Eda Uluca Özcan, Sodexo Türkiye İcra Kurulu Başkanı

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum