Türk Telekom’un yönetim kurulunda kritik değişiklik

1034160110-1.jpg

Gelecek yıl finansman desteği 48,4 milyar dolara yükselecek
İhracatın, 2019’da ekonomik büyümeye ciddi bir katkı sağlamasının beklendiğini belirten Pekcan, gelecek dönemde ticaret savaşlarının da gündemde önemli bir yer tutacağı dikkate alındığında, gelecek yıl Türk Eximbank’ın, ihracatı destekleme konusunda yine önemli bir misyon üstleneceğini bildirdi.

Pekcan, daha fazla ihracatçıya bulundukları yerde ulaşmak amacıyla 2019 yılında 8 yeni şube ve 4 yeni irtibat ofisi açılacağını, böylece ulaşılan ihracatçı sayısının 12 bin 320’ler seviyesine yükseltileceğini ifade etti.

Gelecek yıl KOBİ’lerin finansman erişimini kolaylaştırmaya devam edilerek KOBİ’lere sağlanan reel finansman desteği ve desteklenen KOBİ sayısının da artırılacağını kaydeden Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk Eximbank, 2018 yılında turizm için turizm ve seyahat acentelerinin krediye ulaşımının kolaylaştırılması, turizmle beraber, sağlık, lojistik, mühendislik alanlarının, KOBİ kapsamına alınması, tarım sektörünün mevsimsel finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni bir kredi programının uygulamaya alınması gibi ilave adımlar atmıştır. 2019 yılında da benzer uygulamalar, ihracatçılarımızın hizmetine sunulmaya devam edecektir. Eximbank, 2019’a, geçen yıl yapılan sermaye aktarımı ve gerçekleştirdiği katkı sermaye niteliği taşıyan yurt içi tahvil ihracı sayesinde güçlü bir sermaye ile giriş yapmaktadır. 2019 yılında, Türk Eximbank tarafından ihracatçılarımıza sağlanan nakdi kredi ve sigorta desteğinin artırılması, böylece toplam finansman desteğinin 48,4 milyar dolara, ihracatı finanse etme oranının da yüzde 27’ye yükseltilmesi hedeflenmektedir.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum