İSO/Bahçıvan: Türk ekonomisi hızlı toparlayan bir özelliğe sahip

2125441_720x360.jpg

İSO’nun açıkladığı 2017 en büyük 10 sanayi kuruluşu listesini Bloomberg HT’ye konuk olan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan değerlendirdi.

Listede TÜPRAŞ hariç ilk sıralarda otomotiv sektörünün öne çıkmasını değerlendiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan Türkiye’nin artık dünya otomotiv sanayide önemli merkez olacağını belirtti.

Türkiye’nin otomotiv sanayi Türkiye’nin amiral gemisi olma yolunda ilerlediğini belirten Bahçıvan “Yabancı sermayeli bir yapı oluşmasının çok ciddi katkısı oldu. Türkiye’ye değer katan, pazar yaratan, teknolojik fikir getiren yabancı sermayenin sanayide ne kadar önemli olduğunu otomotivdeki tablo gösteriyor” diye konuştu.

2017’ye Türkiye’nin karamsar bir başlangıç yaptığını belirten Bahçıvan “fakat Türk ekonomisinin hızlı dönüşümünü anlamak mümkün değil, bir anda kendimizi hızla toparlayıp yüksek hızda düzelmeyi başaran bir ekonomiyiz. 2-3 doğru ve zamanında verilen ilaçla ekonomiye moral geldi. Örneğin KGF, belli sektörlere vergi indirimleri geldi. Sanayide olumsuz beklentileri silip atan ve moral veren bir sene oldu…Türkiye imalat sanayi geçen sene %8.8 büyüdü. Sektörler arasında bu büyüme dengeli dağıldı.” değerlendirmesini yaptı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum