Çinli e-ticaret devi Alibaba Hong Kong borsasında işlem görmeye başladı

2238810_720x360.jpg

Hong Kong Borsası’nda işlem görmeye başlayan Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın hisseleri ilk işlem gününde güçlü yükseliş kaydetti.

Alibaba Hong Kong Borsası’ndaki halka arzında hisse başına fiyatı 176 Hong Kong doları (yaklaşık 22.5 dolar) olarak belirlemiş ve yılın en büyük ikincil halka arzını gerçekleştirmişti. Gün içinde en yüksek 189.50 Hong Kong dolarını gören hisseler ilk işlem gününü yaklaşık % 6.6 yükselişle tamamladı. Şimdilik 500 milyon hisse satışa sunulurken talep gerektirdiği takdirde 75 milyon ek hisse daha satışa sunulacağı belirtildi.

Alibaba’nın halka arzının Hong Kong’ta son günlerde artarak devam eden hükümet karşıtı protestolara bağlı olarak yavaşlayan iş dünyası için olumlu olduğu belirtiliyor. Bloomberg’e konuşan Pearl Bridge Partners Yöneticisi Andrew Sullivan Alibaba’nın halka arzının Çin’li Didi Chuxing ve ByteDance gibi şirketleri de halka arza yönlendirebileceğini belirterek “Alibaba daha fazla şirketin halka arzı için öncü olacak” dedi.

Alibaba yönetim yapısı nedeniyle 2014 yılında Hong Kong’lu regülatörlerden onay alamayınca halka arz olamamış, şirket aynı sene New York Borsası’nda 25 milyar dolar büyüklüğünde halka arz ile rekor kırmıştı.

Alibaba CEO’su Daniel Zhang bugün yaptığı konuşmada Hong Kong’a teşekkür ederek “Geçen birkaç yıldaki reformlarınız ve sermaye piyasalarındaki inovasyonlarınız, 5 sene önce ne kaçırdığımızı anlamamızı mümkün kıldı” ifadesini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum