Yıldız Teknik Üniversitesi’ne 14 milyon liraya millet bahçesi yapacaklar

1572672920174-yildiz.jpg
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran seçimlerinde duyurduğu millet bahçesi projelerine milyonlar harcanmaya devam ediliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü içerisinde yapılacağı açıklanan millet bahçesi projesini kazanan şirkete 14 milyon 861 bin TL ödenecek.
BirGün’den İsmail Arı‘nın haberine göre, projeye ilişkin Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yer alan ihale dosyasına göre, kampüsün bazı kısımlarında ağaç kesimleri de yapılacak. Ağaçların kesildiği bölgelere ise binalar inşa edilecek. Dosyadaki bilgilere göre, biyolojik gölet adı altında yapay gölet de yapılacak. Kampüs içerisine bilim parkı, süs havuzu ve bilim merkezi de inşa edilecek.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu projeye karşı

Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Sarya Toprak, öğrencilerin büyük çoğunluğunun projeye karşı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Okulumuzun rant amaçlı peşkeş çekilmesi kabul edilemez. YTÜ öğrencileri olarak millet bahçesine karşı olduğumuzu defalarca dile getirdik. Yapılan anketlerde öğrencilerin büyük çoğunluğunun millet bahçesine karşı olduğu ortaya çıkmış oldu. Rektörlüğe dilekçe verdik fakat dikkate alınmadık. Millet bahçesi projesinin öğrencilerin yararına olmadığı açıkça ortada. Okulumuzda yapılan bir şeyde söz hakkına sahip olmalıyız. Üniversiteler bizimdir, öğrencilerindir. Yaşam alanımız olan üniversitemizi, kampüsümüzü rantçılara, bilim ve sanat düşmanlarına bırakmayacağız.”

“Fikrimizi almadılar”

İktisadi İlimler Fakültesi öğrencisi Zelal Yıldız de öğrencilerin fikrinin alınmadığını ve üniversite yönetiminin öğrencileri bilgilendirmediğini vurgulayarak, “Geçen senenin sonlarına doğru okulumuzda bir millet bahçesi projesi söz konusu olduğunu duyduk. Bununla ilgili biz bilgi almaya çalışana dek bizlere hiçbir şey söylenmedi. Biz bu okulun asıl özneleri olarak, fikrimiz alınmadan, ihtiyaçlarımız yok sayılarak okulumuzun böyle bir talana açılmasına karşı çıktık, karşı çıkıyoruz. Millet bahçesi projesi seçim vaadi projesidir. Biz üniversite öğrencilerinin bu projeyle daha fazla meşgul edilmemesini, okulumuzun artık ihtiyaçlarımıza göre hizmet etmesini istiyoruz” diye konuştu

Projeye karşı eylem yapan öğrenciler hakkında soruşturma açıldı

YTÜ öğrencileri Millet Bahçesi Projesi’ne karşı eylemler düzenleyerek tepki gösterdi. Eyleme katılan bir öğrenciye okul yönetimi tarafından soruşturma açıldı. Öğrenciden, 16 Eylül tarihinde öğrenci yemekhanesinde yaptığı bir konuşmadaki, “Bu üniversite bizimdir. Bu üniversiteye millet bahçesi yapamazsınız diyoruz” sözleri ve alkışlı protestoda bulunmasından dolayı savunması istendi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum