Yargı reformu yarın açıklanacak… İşte merak edilenler!

1559108893561-dededede.jpg

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, merakla beklenen Yargı Strateji Reformu Belgesi’ni yarın açıklayacak.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu‘nun haberine göre  tanıtım toplantısında, yapılan reformlarla ilgili açıklanması beklenen konu başlıkları şöyle:

“Terör” tanımı

Türkiye ile AB arasında tam üyelik ve “vizesiz Avrupa” görüşmeleri son altı kriterde tıkanmıştı. AB, Terörle Mücadele Kanunu’nda, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ve Türk Ceza Kanunu’nda cezalandırma ve tutuklamayla ilgili ilave değişiklikler talep ediyordu. Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde, AB kriterlerinde geçen “terör” tanımına ilişkin bir düzenleme yapılması bekleniyor. Düzenlemenin, Türkiye’nin, “terörle mücadele” tezini sürdüren, ancak terörle mücadelede “ifade özgürlüğü”nün kapsamını genişleten bir değişikliği içermesi bekleniyor.

Af düzenlemesi, geçen yıl seçimlere giderken MHP’nin teklifiyle gündeme gelmiş ve tartışmaya açılmıştı. Af konusunda büyük bir beklenti oluştuğu gerekçesiyle “örtülü” de olsa bir af düzenlemesi yapılması bekleniyor.

Nafaka düzenlemesi

Kısa süreli evliliklerde en az iki yıl, uzun süreli evliliklerde nafakanın evlilik süresine göre belirlenmesi sonucu benimsendi. “Nafakanın süreli ya da objektif kriterlerle” düzenlenmesinin esas alınacağı belirtiliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum