Vali Yerlikaya: 371 bin Suriyeli gönüllü geri dönüş yaptı

5cd162c3c03c0e263c9eba73.jpg

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İstanbul’da 557 bin ikamet izinli, 555 bin geçici koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere 1 milyon 112 bin göçmen yaşıyor. 50 binden fazlası İstanbul’dan olmak üzere 371 bin Suriyeli gönüllü geri dönüş yaptı” dedi.

‘Uluslararası Göçmenler Günü’ nedeniyle Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde ‘Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye’ programı düzenlendi.

Programa katılan Vali Ali Yerlikaya, Birleşmiş Milletler verilerine göre İstanbul’da yaşayan ve gönüllü olarak geri dönen göçmenler hakkında bilgi verdi.

Yerlikaya, “Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 258 milyon insan göçmen. Bu göçlerden en çok etkilenen ülke Türkiye’dir. Ülkemiz 3.7 milyonu Suriyeli olmak üzere 5 milyona yakın yerinden yurdundan edilmiş insana ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da 557 bin ikamet izinli, 555 bin geçici koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere 1 milyon 112 bin göçmen yaşıyor” diye konuştu.

‘Geri dönüşler terörle mücadele kadar önemli’

“Suriye’de kalıcı istikrar ve normalleşmenin tesisi için geri dönüşleri, terörle mücadele kadar önemli görüyoruz” diyen Yerlikaya, şöyle devam etti:

“Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Zeytin Dalı harekatları ile terör unsurlarından ayırarak gerekli fiziki ve güvenlik şartları sağlanan bölgelere 50 binden fazlası İstanbul’dan olmak üzere 371 bin Suriyeli gönüllü geri dönüş yaptı.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum