Urfa Halfeti’de işkence iddiaları

1558267399911-690-x-390-cc-urf-18-05-2019-halfeti-bozovaa.jpeg

Evleri askerler tarafından yakıldığı öne sürülen Fahri ve Hanım Alakuş çiftinin işkenceye maruz kaldığı ve bundan dolayı ağır yaralandığı iddia edildi

Urfa Halfeti’de yaşanan çatışmadan sonra çok sayıda kişi gözaltına alındı. Dergili mahallesinde evleri askerler tarafından yakıldığı öne sürülen Fahri ve Hanım Alakuş çiftinin işkenceye maruz kaldığı ve bundan dolayı ağır yaralandığı iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Urfa’nın Halfeti ilçesinde yaşanan çatışmadan sonra, başlatılan operasyonlar devam ediyor. Çatışmanın olduğu Dergili mahallesinde asker ve polis ablukası sürerken, alınan bilgilere göre mahallede yaşayan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Fahri Alakuş ile eşi Hanım Alakuş mahallede götürüldükleri bir evde uzun süre işkenceye maruz kaldıkları ve bundan dolayı ağır yaralandıkları iddia edildi. Uzun süre köy içinde baygın vaziyette kalan Alakuş çiftinin daha sonra hastaneye kaldırıldığı belirtildi.
Öte yandan aynı aileden olan Zeki Alakuş ve eşi Hazal Alakuş ile oğulları Mehmet Alakuş, darp edilerek gözaltına alındıkları ve nereye götürüldüklerinin bilinmediği aktarıldı. Mahallede abluka devam ederken, Halfeti merkez ile kırsal mahallelerinde ev baskınlarının yapıldığı; ancak kaç kişinin gözaltına alındığı öğrenilemedi.

Bozova’da ev baskınları

Öte yandan Bozova ilçesine bağlı Koçhisar mahallesinde yapılan ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların, Halfeti’de yaşanan çatışmadan dolayı olduğu öğrenildi. Bozova Jandarma Karakolu’na götürülen kişilerin, isimlerine ulaşılanlar şöyle: Sinan YıldırımCelal  YıldırımMehmet YıldırımUğur YıldırımKenan  YıldırımAhmet YıldırımMustafa  YıldırımAbdullah YıldırımMüslüm YıldırımCindi ZincirkıranEmin ZincirkıranAli ZincirkıranHalil ZincirkıranTacettin GülFeyzullah Gül ve Sabri Gül.
Urfa Barosu’da işkence iddialarını Twitter hesabından duyurarak tepki gösterdi. Baro açıklamasında şunları söyledi:
“Suç duyurusudur! İşkence ulusal ve uluslararası mevzuata göre mutlak yasaktır. Halfeti ilçesinde gözaltına alınan 12 kişinin işkenceye uğradığı yönünde ihbarlar alıyoruz. @TC_icisleri @adalet_bakanlik @UrfaValiligi”
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum