Trump’tan Türkiye hakkında kritik toplantı çağrısı

donald-trump-oval-ofisi-XFSf_cover.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray’a davet ettiği bildirildi.

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve toplantı organizasyonunda bulunan 2 yetkiliye dayandırılan haberde, muhtemelen görüşmenin salı günü yerel saatle 16.00’da yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Haberde, toplantı davetiyesinin bir kopyasına da ulaşıldığı, davetiyede “Başkan Donald Trump adına… Türkiye hakkında” ibaresinin yazılı olduğu belirtildi.

İki Cumhuriyetçi senatör yaptırım tasarısı sunmuştu

İki Cumhuriyetçi senatör Rick Scott ve Todd Young, satışı kınayan ve Trump yönetimine Türkiye’ye karşı yaptırımlar getirme çağrısında bulunan bir karar tasarısı sunmuştu. Tasarı ayrıca, “NATO üyesi ülkelerin, Rusya’yla ilişkilerinin düzeyini göz önüne alarak Türkiye’nin NATO’da gelecekteki rolünü tartışmaya açma ihtiyacına” vurgu yapıyor. Scott yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili olarak, “ulusal güvenliğimizi ve (NATO) ittifakın istikrarını tehdit ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını” öngörüyor.

“Ne yapabileceğimize bakıyoruz”

ABD Başkanı Trump, Türkiye konusunda dün yaptığı son açıklamasında, Barack Obama yönetiminin Türkiye ile ilgili hatalarına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Birçok bakımdan çok zor bir durum. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık.”

Trump, bu açıklamasından kısa süre önce de “Türkiye’ye yaptırım getirecek misiniz?” şeklindeki bir soruya, “Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz.” yanıtını vermişti.

Önceki gün Beyaz Saray ve Pentagon’dan yapılan açıklamalarda, S-400’lerden dolayı Türkiye’nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı, bununla birlikte ABD’nin Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer verdiği kaydedilmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum