Trump’tan ortalığı karıştıran imza: Çelik ve alüminyuma yeni tarife!

skynews-donald-trump-state-of-the-union_4218678.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, dünyayı ayağı kaldıran çelikteki dış ticareti engelleyici planı devreye soktu. İthal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında gümrük tarifesi uygulanması kararının altına imza atan Trump, Beyaz Saray’da düzenlenen törende, “Bugün aldığımız kararlar, bir seçenek değil, ulusumuzun güvenliği için bir zorunluluktu” dedi.

Ticareti engelleyici tarifeler en az 15 gün daha yürürlüğe girmeyecek. ABD’nin çelik ve alüminyum endüstrilerinin uzun yıllardır diğer ülkeler tarafından hedef alındığını kaydeden Trump, ‘gerçek dostlar’ diye sınıflandırdığı müttefiklerini ise bu kapsam dışında bırakacağını açıkladı.

İKİ ÜLKE MUAF

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ı çelik ve alüminyuma yönelik tarifelere yönelik alternatif arayan ülkelerle müzakere etmek için görevlendirdiğini bildiren Trump, Kanada ve Meksika’ya süren NAFTA müzakereleri nedeniyle şu an itibarıyla söz konusu vergilerden muaf tutulacağını bildirdi. ABD ticaret açığının yılda 500 milyar dolar olduğunu belirten Trump, ülkesinin yurtdışı pazarlarında sattığı ürünlerine uygulanan vergilerin araştırılarak aynı oranda ABD’de uygulanacağı söyledi. Trump, “Biz sadece adalet istiyoruz, her şeyin karşılıklı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. IMF ve AB ülkelerinin liderleri, kararın kötü bir küresel ticari savaşa dönüşeceği uyarısında bulundu. IMF Başkanı Christine Lagarde, büyüme ve ticarette düşüşlere neden olacağı uyarısında bulundu. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da, “Ticaret savaşları kötüdür ve kaybetmek çok kolaydır. Bu yüzden, Atlantik’in her iki yakasındaki siyasiler sorumluluk sahibi şekilde davranmalı” diye konuştu.

 

(Sabah) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum