Trump, Suriye’den çekilme kararını Erdoğan’la konuşurken almış

1036423703-2.jpg

ABD’nin Associated Press (AP) ajansının Matthew Lee ve Susannah George imzalı haberinde, Başkan Donald Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararında 14 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesinin oynadığı rol irdelendi.

‘KARARI ERDOĞAN’LA KONUŞURKEN VERDİ’

‘Alalecele, kendi ulusal güvenlik ekibine ya da müttefiklerine danışmadan, IŞİD’le savaşa müdahil hemen herkesin kuvvetli itirazlarına rağmen’ çekilme kararı alan Trump’ın danışmanlarının tavsiyesini dinlemek yerine Erdoğan ile telefon görüşmesinde karar vererek kabinesini, Kongre üyelerini ve dünyanın büyük bölümünü şoke ettiği belirtildi.

‘EKİBİ 4 GÜN BOYUNCA CAYDIRYA ÇALIŞTI’

Haberi konuyu bilen iki ABD’li, bir Türk yetkiliye dayandıran AP, 14 Aralık’taki telefon görüşmesinin, Trump’ın Savunma Bakanı Jim Mattis’in istifasına yol açan kararının içyüzüne ışık tuttuğunu aktardı.

Bunu Trump’ı vazgeçme ya da ertelemeye ikna için dört gün süren çılgınca bir çırpınmanın takip ettiği kaydedildi.

‘ERDOĞAN’LA NELERİ KONUŞACAĞININ LİSTESİ ELİNE VERİLDİ’

Buna göre 13 Aralık’ta Mike Pompeo ile Mevlüt Çavuşoğlu telefonda görüştü. İki dışişleri bakanı, Erdoğan’ın ABD’nin desteklediği YPG’ye Amerikan askerlerinin üslendiği Fırat’ın doğusunda harekat düzenleme tehdidinin iki başkan arasında görüşülmesinde mutabık kaldı. Ulusal Güvenlik Konseyi, 14 Aralık’ta Trump-Erdoğan telefon görüşmesini ayarladı.

Pompeo, Mattis ve ulusal güvenlik ekibinin diğer üyeleri, Trump’ın Erdoğan’ı harekattan vazgeçirmesine yönelik konuşma konularının listesini hazırladı.‘TRUMP LİSTEYİ KAALE ALMADI’

Daha önce bu tür tavsiyeleri kabul etmiş ve Erdoğan’ı Kürtlere saldırarak Amerikan askerlerini tehlikeye atmamaya ikna etmiş olan Trump, bu kez kendisine verilen metni kaale almadı. Erdoğan’ı vazgeçirmek yerine Erdoğan’ın tarafını tuttu.

Müteakip günlerde Trump’ı kararını değiştirmeye ya da en azından ABD ordusu ile Kürt savaşçılara düzenli çekilmeye hazırlanmak için vakit kazandırma amacıyla ertelemeye ikna çabasına girildi, ama Trump hiçbirinden etkilenmedi.

Bir yetkili şunları söyledi:

‘ERDOĞAN’I OYALAMA TAKTİKLERİ’

“Konuşulacak konular çok netti. Trump’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenlemesine kesinkes karşı çıkması, Erdoğan’ın güvenlik endişelerini gidermek için ABD ile Türkiye’nin birlikte çalışacağını söylemesi tavsiye edildi. Herkes şunu telkin etti: Erdoğan’ı geri püskürt ve sınırda toprak parçası elinde tutması gibi küçük bir kazanım teklif et.”ERDOĞAN: NİYE HALA ORADASINIZ?

İkinci bir yetkili şöyle konuştu:

“Ama Erdoğan ‘Defalarca dediniz ki, ABD askerlerinin Suriye’de bulunmasının tek sebebi IŞİD’i yenmektir. Artık IŞİD yüzde 99 oranında yenildi. Niye hala oradasınız’ hatırlatmasını yaparak Trump’ı hemen savunma pozisyonunda bıraktı. Erdoğan Trump’a kalan IŞİD militanlarıyla Türkiye’nin başa çıkabileceğini de söyledi.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum