Trump: Saldırının arkasında İran var

thumbs_b_c_1d1e25fa5370a48ae7c7ad3c865b0a42.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik saldırının arkasında İran olduğunu ve güçlü bir şekilde karşılık verileceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından Irak’ta Şii milis gücü Haşdi Şabi yanlısı protestocuların ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girmesine ilişkin “İran ABD’li bir müteahhidi öldürdü, çok sayıda kişiyi de yaraladı. Güçlü bir şekilde karşılık verdik ve her zaman da vereceğiz. İran şimdi de Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne saldırı düzenliyor. Tamamen onlar sorumlu tutulacak. Ek olarak, Irak kuvvetlerinin elçiliği korumasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.


ABD yönetiminin Haşdi Şabi’ye bağlı Hizbullah Tugayları’na düzenlediği saldırıyı protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, sabah saatlerinde Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği önünde toplanmıştı.

Göstericiler elçilik binasına girmeden önce dış duvarını ateşe vermişti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN TELEFON

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Iraklı liderlerle gerçekleştirdiği telefon konuşmasında ABD’nin Irak’taki Amerikalıları koruyup savunacağını söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı da Pompeo’ya Amerikalı personellere “güvenlik ve koruma” sağlama konusunda garanti verdi.

ABD’NİN HİZBULLAH TUGAYLARI’NA YÖNELİK SALDIRISI

ABD Savunma Bakanlığı önceki gün, diplomatlarına yapılan saldırıya misilleme olarak, Hizbullah Tugayları’nın, Irak ve Suriye’deki toplam 5 üssüne hava saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

Irak Savunma Bakanlığı ise söz konusu örgütün, Enbar’daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevzisine ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını bildirmişti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının Enbar’daki üslerine düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

“Hizbullah Tugayları” ya da “Irak Hizbullah’ı” şeklinde tanımlanan İran destekli örgüt, Haşdi Şabi’nin bünyesindeki milis oluşumlardan biri olarak biliniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum