Trump ile yargı arasında vize savaşı

trump-ile-yargi-arasinda-vize-savasi_adb18e4.jpg

WASHINGTON (AA) – ABD Başkanı Donald Trump’ın 27 Ocak’ta imzaladığı ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına 3 ay boyunca vize yasağı getiren başkanlık kararnamesinin yürütmesinin durdurulması, yeni Başkan ile yargı sistemini karşı karşıya getirdi.

20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturan Trump’ın, 7 Müslüman ülkeye getirdiği vize yasağı birçok eyalette dava konusu olurken, Washington eyaletindeki federal yargıcın aldığı yürütmeyi durdurma kararı, Trump yönetiminin planlarına engel oldu.

“ABD’ye Giren Yabancı Teröristlerden Ulusu Koruma” başlığını taşıyan ve Suriye, Irak, İran, Yemen, Libya, Sudan ve Somali vatandaşlarının 3 ay boyunca ülkeye alınmamasını öngören kararnamenin ilk gününde ülkedeki birçok havalimanında ciddi karmaşa yaşandı.

Karar, birçok kentte protesto edilirken 29 Ocak Pazar günü, New York federal yargıçlarından Ann Donnelly, “ABD anayasasının, hukukun önünde eşitlik ve eşit koruma hakları ile ilgili maddelerini ihlal ettiği” gerekçesi ile ülkeye girmiş söz konusu kişilerin sınır dışı edilme sürecini durdurdu.

Yargıç Donnelly’nin kararından hemen sonra, 30 Ocak Pazartesi günü, Washington eyaleti Başsavcısı Robert Ferguson ve Minnesota eyaleti Başsavcısı Lory Swanson da kararname hakkında suç duyurusunda bulunarak kararnamenin askıya alınmasını istedi.

Federal yargıç Robart yürütmeyi durdurdu

Başsavcı Ferguson’un suç duyurusundan 4 gün sonra 3 Şubat Cumartesi günü Washington eyaleti Federal Yargıcı James Robart, davayı daha detaylı incelemek için kararnamenin uygulamasının ülke genelinde durdurulmasına karar verdi.

Önce Beyaz Saray’ın hedef tahtasına oturttuğu yargıç Robart, Trump’ın “sözde yargıç” ifadesine maruz kaldı ve yönetimden sert tepki gördü.

Bakanlığın temyiz başvurusu reddedildi

ABD Adalet Bakanlığı aynı gün San Francisco’daki Temyiz Mahkemesi 9. Dairesine Yargıç Robart’ın kararını temyiz etti. Ancak çok kısa süre sonra temyiz mahkemesi bakanlığın başvurusunu reddetti. Mahkeme, yargıcın kararını inceleyeceğini açıkladı.

Bunun üzerine Adalet Bakanlığı avukatları kararname ile ilgili yazılı savunma layihasını 6 Şubat’ta temyiz mahkemesine sundu.

Temyiz mahkemesinin önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı avukatlarının sözlü savunmasını alması bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum