TCMB Başkanı Uysal’dan önemli açıklamalar

1025821088.jpg

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal İSO Meclisi’nde konuştu. Son 1 yılda cari dengenin önemli iyileşme kaydettiğini ve 2002’den beri ilk kez yıllık olarak fazla verdiğini kaydeden Uysal “Mevcut projeksiyonlara göre yıl sonu itibariyle pozitif büyüme kaydedilen bir yılda cari fazla vermiş olacağız.” dedi. Uysal fiyat istikrarı ve sürdürülebilir büyüme için cari dengenin makul düzeyde tutulmasının kritik önemde olduğunu vurguladı.

Uysal basiretli makro politikaların etkisiyle dış dengedeki kazanımların fiyat istikrarı, finansal istikrar ve sürdürülebilir büyüme adına büyük önem taşıdığını söyledi. Cari dengedeki düzelmenin, ekonominin sert daraldığı 2001 ve 2009 krizlerine kıyasla çok daha sağlıklı gerçekleştiğini belirten Uysal “Cari dengede yakın dönemdeki hızlı iyileşmede ithalattaki yavaşlamanın yanı sıra mal ve hizmet ihracatında güçlü artış eğiliminin de etkili olduğunu söylemek mümkün.” diye konuştu.

Uysal 2014’ten bu yana petroldeki ciddi düşüşün ve ihracattaki güçlü seyrin cari açığı sınırladığını ifade etti. Uysal turizm sektöründe de hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini ve yabancı ziyaretçi sayısının güçlü biçimde arttığını belirtti. Uysal reel sektörün güçlü bir ihracat performansıyla ekonomideki dengelenmeye önemli katkı sunduğunu dile getirdi.

Uysal sözlerini şöyle sonlandırdı; “Önümüzdeki dönemde para politikası duruşunu enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığını sağlayacak şekilde belirlerken finansal istikrara yönelik olarak zorunlu karşılık gibi araçları etkin biçimde kullanacak, yapısal politika alanındaki analizlerle kamuoyunda farkındalık oluşturma misyonumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Bunu yaparken Merkez Bankası ve reel sektör arasındaki iletişim köprüsünü daha da güçlendireceğiz”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum