Suriyelileri sigortasız çalıştırdı, 64 bin lira ceza kesildi

1568446147176-suriyelileri-sigortasiz-calistirmaktan-65-bin-lira-ceza-kesildi-2070-dhaphoto-1-1.jpg

ANTALYA'NIN GAZIPASA ILCESINDE CIFTCI HILMI YUKSEL'IN (FOTODAKI) EVINI VERDIGI SURIYELI AILENIN DUSUP YARALANAN COCUGU, JANDARMAYA VERDIGI IFADEDE, YUKSEL'IN YANINDA CALISTIKLARINI SOYLEDI. HILMI YUKSEL DE AILENIN ZARAR GORMEMESI ICIN OLAYI DOGRULAYINCA HEM SOSYAL GUVENLIK KURUMU (SGK) HEM DE TURKIYE IS KURUMU'NDAN (ISKUR) TOPLAM 64 BIN 104 TL'LIK CEZAYLA KARSI KARSIYA KALDI. (FOTO:YUCEL BULUT/GAZIPASA-DHA)

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde Suriyeli aileyi yanında çalıştırdığı ortaya çıkan Hilmi Yüksel’e ceza kesildi. Ailenin düşüp yaralanan kızları, jandarmaya verdiği ifadede çiftçi Hilmi Yüksel‘in yanında çalıştıklarını söyledi. Soruşturma kapsamında olay Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ve Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) bildirilince Yüksel toplam 64 bin 104 TL’lik cezayla karşı karşıya kaldı.

Gazipaşa’ya bağlı Muzkent Mahallesi’nde oturan evli ve 2 çocuk babası Hilmi Yüksel Suriyeli aileyi, yaklaşık bir yıl önce evinin yanında bulunan, kendisine ait tek katlı eve yerleştirdi. Suriyeli ailenin 20’li yaşlarındaki kızı, 12 Aralık 2018’de evin yakınlarında düşerek yaralandı. Ambulansla Gazipaşa Devlet Hastanesi’ne götürülen genç, jandarmaya verdiği ifadede, ailesiyle Hilmi Yüksel’in yanında çalıştığını söyledi. Hilmi Yüksel de jandarmadaki ilk ifadesinde mağdur olmamaları için evine aldığı ailenin, kendilerine bazı işlerde yardım ettiğini ifade etti.

Uluslararası İşgücü Kanunu’na muhalefet

Yapılan incelemelerin ardından, durum SGK ve İŞKUR’a bildirildi. Suriyeli gencin ifadesi ve jandarmanın tutanaklarından yola çıkan SGK’nın incelemesi sonunda, Nisan 2019’da Hilmi Yüksel’e sigortasız işçi çalıştırdığı gerekçesiyle 28 bin 454 TL idari para cezası uygulandı. Yüksel, bir ay sonra İŞKUR’dan gelen ikinci bir ceza geldi. Uluslararası İşgücü Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle Suriyeli ailenin 18 yaşını doldurmuş 5 bireyinin her biri için 7 bin 130 lira olmak üzere 35 bin 650 TL’lik yeni bir ceza daha uygulanan Hilmi Yüksel, toplamda 64 bin 104 TL’lik ceza aldı.

Hilmi Yüksel iki cezaya da itiraz ederken, yasal sürecin devam ettiği belirtildi. Suriyeli aile ise Hilmi Yüksel’in evinden ayrılıp, aynı mahallede başka bir yere yerleşti.

Suriyeli aileyi işçi olarak çalıştırmadığını söyleyen Hilmi Yüksel, “Bir yıl önce Suriyeli aileye ev vermiştim. Bazen aileme yardım ettikleri de olmuştu. Bizim eve gelirken düşmüşler. Hastaneye gidiyorlar. Hastanede benim yanımda çalıştıklarını söylemişler. Bunun için de SGK’dan, İŞKUR’dan 65 bin lira ceza geldi. Bu cezayı ödeme şansım yok. Bu konuda yetkililerin yardım etmesini istiyorum. Akşam rahat uyumak istiyorum. Bu sıkıntıdan dolayı ailemle huzursuz oluyorum. Rahat uyuyamıyorum. Onlardan ev kirası almıyoruz. Yardımcı olmak için evimizi verdik. Onlar da ‘Jandarma bizi göndermesin’ diye benim yanımda sigortasız çalıştıklarını beyan etmişler. Bana da sigortasız çalıştırmadan ceza geldi. Bu cezayı ödeme şansım yok. Ben yandım, başka çiftçi arkadaşların yanmasını istemiyorum” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum