Son anket sonuçları: HDP baraj sınırında

partiler-24-haziran-880_16_9_1526971706-2.jpg

2018 seçimleriyle ilgili tek tek anket sonuçları açıklanırken, AK Parti de kendi talimatıyla yeni bir seçim anketi yaptırdı. Son ankette AK Parti’nin oy oranının düştüğü görülürken, HDP’nin oy oranının yüzde 9-11 seviyesine çıktığı, İYİ Parti’nin yüzde 7-8 düzeyinde oy alacağı tahmini yapıldı. ‘Millet İttfiakı’ içerisinde yer alan MHP’nin ise yüzde 8-9 bandında kalıyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy oranıyla 258 milletvekili çıkararak tek başına hükümet kuramayan, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49.5 oy oranıyla 550 milletvekilinden 317’sini alan AK Parti’de, 24 Haziran seçimlerine yönelik yaptırılan anketlerde partinin oy oranı yüzde 46 düzeyinde görünüyor.

ANAYASAYI DEĞİŞTİREBİLECEK ÇOĞUNLUK SAĞLANAMIYOR

Yüzde 10 baraj kuralı ittifak kuran partiler için geçerli olmadığından MHP ve İYİ parti barajın altında kalsalar bile milletvekili çıkarabilecekler.AK Parti’de, HDP’nin barajı geçmesi durumunda partinin 600 milletvekilinden 320’sini alabileceği, AK Parti-MHP’nin toplam milletvekili sayısıyla anayasayı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşılmasının mümkün olmadığı tahmini yapılıyor.

7 HAZİRAN KADAR KÖTÜ, 1 KASIM KADAR DA İYİ DEĞİL

Milletvekili sayısı 600’e çıkmasına karşın AK Parti’nin vekil sayısında artış olmayacağı kaydedilirken, sahada durumun 7 Haziran kadar kötü olmadığı, ancak 1 Kasım kadar da iyi olmadığı görüşü dile getiriliyor. Parti yönetimi, anketlerde durumun çok kötü olmadığı, Meclis’te çoğunluğu alacakları yönündeki iyimser tahminlerine karşın milletvekili sayısının çok sınırda çıkabileceği, hatta 300’ün altına düşebileceği yorumları da yapılıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum