Sivas katliamı için İmamoğlu ve Yavaş farklı konuşunca sosyal medyadan tepki geldi

imamoglu-G1pz_cover.jpg

CHP’li belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş, 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamı’nın 26. yıldönümünde sosyal medyadan paylaştıkları mesajlarla tepki çekti.

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ü ve Madımak Oteli’nin görevlilerinden ikisi, otelin yakılması sonucu hayatlarını kaybetti. Olaylarda 2 gösterici de öldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katliamı anmak için Twitter’da bir mesaj paylaştı.

İmamoğlu’nun katliamı ‘olay’ olarak nitelediği mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşananlar hem insanlık hem ülkemiz tarihinde kara bir lekedir. Bu acı olayda kaybettiğimiz tüm canları rahmet ve özlemle anıyorum. #unutMADIMAKlımda”

Yavaş’ın ‘provokasyon’ ifadesini kullandığı mesajda da şunlar yazıyor:

“2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta meydana gelen provokasyon ve ağır ihmal sonucu hayatını kaybeden aydın ve sanatçılarımızı saygıyla anıyor, yaşadığımız onca acıya rağmen kardeşliğini hiç bozmayan milletimize şükranlarımı sunuyorum. #UnutmadıMADIMAKlımda”

Yavaş, tepkilerin ardından bir mesaj daha paylaştı:

“Sivas Katliamı 280 karaktere sığamayacak kadar acı, vahşi ve canicedir. Provokatör caniler ile ihmalkar yönetim anlayışı, tarihimizin en büyük katliamlarından birine sebep olmuştur. Hiçbir gerekçe veya yorum bu katliamı yumuşatamaz.”

CHP’li başkanların bu mesajları sosyal medyada tepki gördü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum