Şimşek: Merkez Bankamız güçlü tepki verdi, vermeye devam edecek

simsek-rus-yatirimcilari-turkiyeye-davet-etti_0380ca3.jpg

Başbakan Yardımcısı Şimşek NTV’ye verdiği mülakatta TCMB’nin geç de olsa güçlü adım attığını, etkisinin olumlu olduğunu söyledi. Şimşek “Merkez Bankamız güçlü bir tepki vermiştir, vermeye devam edecektir” dedi.

Şimşek “Merkez Bankası geç de olsa güçlü bir adım attı ve etkili oldu. Bazen hemen akabinde piyasaların normalleşmesi bekleniyor ama öyle olmuyor. Patikaya oturması zaman alıyor. Etkisi sınırlayan dün birkaç etken oldu. Bunlardan biri Halkbank’a ilişkin asılsız iddialar. Halkbank bunu yalanladı. Halkbank’a ilişkin bir karar yok. Bunlar uydurma. Halkbank’a 49 milyar dolar ceza verileceği uydurma bir haber. Merkez Bankası’nın spekülatif saldırılara karşı eli kolu bağlı değildir. Merkez Bankası ne gerekiyorsa yapacaktır. Sanki gelişmekte olan ülkelerde sorun yok da Türkiye’de sorun var gibi gösterildiğini de görüyoruz. ABD’de uzun vadeli faizler hızla artarak yüzde 3’ü aştı. Yüzde 3 kritik bir eşiktir. Bunun etkisi oluyor. ABD doları tüm para birimlerine karşı değer kazanıyor. Bu trendler Türkiye’ye özgü değildir. Türkiye’yi olumsuz anlamda ayrışmasına sebep olan gelişmeler var. Seçim arifesindeyiz. Maliye politikasına ilşikin endişeler var. ” değerlendirmesini yaptı.

Halkbank’a dair ceza haberlerini de yalanlayan Şimşek, “Halkbank’a ilişkin bir karar yok. Bunlar uydurma. Halkbank’a 49 milyar dolar ceza verileceği uydurma bir haber” yorumunu yaptı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum