Sendikalar 'Taksim tartışmaları'ndan uzak 1 Mayıs'a hazır

sendikalar-taksim-tartismalarindan-uzak-1-mayisa-hazir_cfdf599.jpg

ANKARA(AA) – İşçi ve memur konfederasyonları, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında farklı şehirlerde kitlesel etkinlikler düzenleyecek. Daha önceki yıllardan farklı olarak DİSK ve KESK’in, Taksim yerine Bakırköy’ü tercih etmesiyle, bu yıl 1 Mayıs, “Taksim tartışmaları”ndan uzak bir ortamda kutlanacak.

İşçi ve memur konfederasyonları, dünya genelinde işçi ve emekçiler tarafından “Birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü” ilan edilen 1 Mayıs kutlamaları kapsamında, bu yıl beş farklı şehirde kitlesel programlar düzenleyecek.

Geçen yıl kutlama programını ülkenin birlik ve beraberliğine vurgu yapmak amacıyla, Çanakkale’de gerçekleştiren Türk-İş, bu yıl 1 Mayıs’ı Ankara’da kutlayacak.

Anadolu (Tandoğan) Meydanı’ndaki kutlamalara bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri de katılacak.

Erzurum’da mehter takımı ve cirit gösterileri olacak

DİSK ve KESK, 1 Mayıs’ı bu yıl Taksim Meydanı yerine, Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenleme kararı aldı. İki konfederasyonun önceki yıllardan farklı olarak Taksim ısrarından vazgeçmesi nedeniyle bu yıl 1 Mayıs, Taksim tartışmalarından uzak bir biçimde kutlanacak.

1 Mayıs’ı geçen yıl Kahramanmaraş’ta kitlesel olarak kutlayan Memur-Sen, bu yıl kutlamaların adresi olarak Kütahya’yı tercih etti. Zafer Meydanı’ndaki kutlamalarda, yabancı sendika temsilcileri de Memur-Sen’in misafiri olacak.

Geçen yıl Sakarya’da program düzenleyen Hak-İş ise bu yıl, Erzurum’da program düzenleyecek. İstasyon Meydanı’ndaki kutlamalara, mehter takımı ve cirit gösterileri renk katacak.

Ülkenin içinde bulunduğu koşullar gerekçesiyle geçen yıl, 1 Mayıs kutlaması yapmayan Türkiye Kamu-Sen ise bu yıl Eskişehir’de olacak. Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenecek kutlamaya, 25 ilden gelen çalışanlar katılacak.

Muhabir: Özcan Yıldırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum