Seçim iptali İBB bütçesini vurdu

5bf418f561361f2d285ccc0b.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kasım ayında kabul edilmesi gereken 2020 yılı bütçesi, seçimlerin iptal olması nedeniyle aralık ayına kaldı. Mevzuata göre başkan göreve geldikten sonra 6 ay içinde önce stratejik planın hazırlanması, ardından bütçenin kabul edilmesi gerekiyor. 23 Haziran’da tekrarlanan seçimin ardından hazırlıklarına başlanan stratejik planın süresi aralık ayında dolacağı için 2020 yılı bütçesi kasımda onaya sunulamadı. İBB’nin stratejik planı ve 2020 yılı bütçesi aralık ayında gündeme gelecek.

İBB’nin kasım ayı oturumları ara tatilin ardından bugün tekrar başlıyor. İBB Meclisi bugün İETT Bütçesi’ni görüşecek. İSKİ Bütçesi de 28 Kasım tarihli oturumda oya sunulacak. Sözcü’nün haberine göre, her yıl olduğu gibi İBB’nin 2020 yılı bütçesinin de kasım ayı oturumlarında gündeme gelmesi bekleniyordu. Ancak 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesine bağlı olarak takvim aksadığı için bütçe görüşmesi aralık ayına kaldı. İlgili yasalara göre belediyelerin bütçesi stratejik plana göre yapılıyor. Stratejik plan olmadan bütçe onaya sunulamıyor.

Mevzuata göre stratejik plan da başkan göreve başladıktan sonra 6 ay içinde hazırlanıyor. 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesi nedeniyle 23 Haziran’da tekrarlanan seçimin ardından ikinci kez İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, 27 Haziran 2019’da mazbatasını alarak göreve başladı. Bu, 27 Aralık 2019 tarihine kadar stratejik planın meclise sevk edilmesi ve ocak ayında oylanması anlamına geliyordu.

Seçimin iptali nedeniyle bütçenin daha fazla aksamaması için İmamoğlu yönetimi stratejik plan takvimini öne çekti. Ocakta gündeme gelmesi gereken stratejik plan bir ay öne çekilerek aralık ayına yetiştirilecek. Aralık ayı İBB Meclisi’nde önce stratejik plan, ardından bütçe oya sunulacak. Böylece stratejik plan ile bütçe arasındaki eş zamanlılık sağlanmış olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum