Şampiyon atların yetiştirildiği Sultansuyu'nda tay heyecanı

sampiyon-atlarin-yetistirildigi-sultansuyunda-tay-heyecani_d83ec06.jpg

MALATYA (AA) – Malatya’da, safkan Arap atlarının yetiştirildiği Sultansuyu Tarım İşletmesinde damızlık olarak kullanılan şampiyon atların, geçen aydan bu yana 50’ye yakın yavrusu dünyaya geldi.

Bakıcıları tarafından özenle yetiştirilen ve 1-2 yaşına geldiklerinde de yarış tayları ve elit taylar olarak iki farklı kategoride açık artırma usulüyle satılan taylar, her yıl işletmeye 4-5 milyon lira arasında gelir sağlıyor.

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde, 27 bin dönüm araziye 1865 yılında “Çiftlik Hattı Hümayun” ismiyle kurulan ve 1928 yılında “Sultansuyu Harası” adını alan işletme, birbirinden değerli safkan Arap atlarının yetiştirildiği önemli merkezlerden biri.

Yüksek dayanıklılıkları sayesinde Osmanlılar döneminde savaşlarda kullanılan safkan Arap atları, günümüzde ise spor alanında halen gözde atlar arasında yer alıyor.

Bir buçuk asrı aşkın süredir safkan Arap atlarının yetiştirildiği işletmedeki atların sayısı, her yıl ocak-mayıs döneminde gerçekleşen doğumlarla artıyor.

Ocak ayında başlayan doğumlarda şu ana kadar yaklaşık 50 tay dünyaya gelirken, mayıs ortasına kadar 60 yavrunun daha doğması bekleniyor.

Her gün sabah saatlerinde anneleriyle egzersiz yapıyor

Doğduktan sonra ilk 6 ay annelerinin yanında kalan ve sütle beslenen geleceğin şampiyon adayı taylar, her gün sabah saatlerinde anneleriyle egzersiz yapıyor. Yavruların en küçük bir zarar görmemesi için titizlikle çalışan işletme personeli, yavruları bir an olsun gözlerinin önünden ayırmıyor.

İşletmede özel ilgiyle yetiştirilen taylar, daha sonra açık arttırmayla satışa çıkarılıyor.

Önceki yıl elit taylardan 2 milyon 290 bin lira, yarış tayı satışından 2 milyon 404 bin lira; geçen yıl 16 elit, 72 yarış tayı satışından da toplam 4 milyon 874 bin lira elde eden işletmenin en önemli geliri tay satışlarından sağlanıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum