Öztrak’tan yeni parti yorumu: “Erdoğan bu işten korkmuş”

faik-oztrak-aa2_16_9_1538250954-880x495.jpg

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, Ali Babacan’ın istifası sonrası yeni parti kurma planlarına “Erdoğan Basına aktarılan diyaloga bakılırsa ümmeti bölme gibi laflar kullandığına göre bu işten korkmuş” şeklinde cevap verdi.

Öztrak’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

“Türkiye çok büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. Mutfakta yangın var. Milletimiz ne yer, ne içer, ne bekler haberleri yok. İktidar büyümeden, işsizliğe, kişi başına gelirden milli gelire kadar planın hiçbirini tutturamamış. Bütçenin nasıl yapılacağını kanun düzenler. Kanunun 13. maddesi ‘Kalkınma Planı hedeflere yönelik hazırlanır’ diyor.

11. Kalkınma Planı Meclis’e evvelki gün geldi, Saray doğmamış bebeğe don biçmiş. Tam bir ben yaptım oldu anlayışı. Her hukuksuzluğu kayda geçirmek gerekiyor.

Herkes yaptıklarının hesabını sandıkta verecek. 2019 programının ve bütçesinin hedeflere ulaşamayacağı ortaya çıktı. Daha doğmadan ölen bir plan kimseye ufuk sunamaz. Bir de bunun yanında yaşadığımız kriz var. Dünya Bankası ve 3 kurum Türkiye ekonomisinin daralacağını söylüyor.

Ekonomik krizi hâlâ idrak etmekte zorlanıyor iktidar. Faizlerin düşmesini istiyorsanız, risk priminizi düşüreceksiniz veya enflasyonu düşüreceksiniz. Madem Saray’ın kibirli kişisi gözünü karartı Merkez Bankası’nın Başkanı’nı görevden alıp birini atadı, faizleri sıfıra indirsin de görelim.

Ülkeyi uçaracak diye ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 10 yıl öncenin gelirini tahaaüt ediyor.

9 yıl önceki işsizlik oranı aynı kalıyor.Erdoğan başbakan iken 2023 yılında işsizliğin yüzde 5’e düşürüleceği söyleniyor kalkınma planında. Tek adam rejiminin ülkeyi ne hale getirdiği buradan ortaya çıkıyor.

Erdoğan, ‘2023 hedeflerini tutturacağız’ diyor. Umut tacirliği yapılıyor. Başbakanlıktan tek adam rejimine geçmenin maliyeti. Başbakan iken vaat ettiklerinin yarısını tek adam rejiminde vaat edecek.

Bu makyajlanmış bir milli gelir. Başbakan iken vaat ettiği hedeften yüzde 70 damping yapmış gözüküyor. Tek adam oldu, 227 milyar dolara düştü ihracat hedefi.  Plandaki iyimser hedefler tutarsa dünyanın en iyi ekonomileri içinde 17. sırada kalacak. Aslında milli gelir çok daha düşük olacak. Ülkemiz uzun yıllar sonra dünyanın en iyi ekonomisi liginden düşmek zorunda kalacaktır. Bu planla ülkemizin ayakları yere basan bir programa olan ihtiyacı giderilememiştir.

Bu plan metal yorgunluğu belediye başkanları ile sınırlı kalmamış, Saray’ın çatısını da sarmış. Umutsuzluğa yer yoktur. Ülkemizin çok daha iyilerini yapacağı kadroları vardır.

Soru-Cevap

(Sistem sorusu) İktidar açıklamalarından samimi ise görüşlerimizi açıklamaya devam edeceğiz.

(Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması) Merkez Bankası Başkanı için bir de demiş ki ‘İletişimi zayıftı’. Anlaşılan birileri Erdoğan’ı uyarmış. MB’nin tüm kararları para politikası kurulunda alınır. Araçları ile ilgili konuda bağımsızdır. Enflasyon hedefini değiştiremez. Bir şey yapılmaya çalışıyor. Ekonominin vebalini görevden aldığı MB Başkanı’na yüklüyor.

Herkesin parti kurma hakkı vardır. Erdoğan Basına aktarılan diyaloga bakılırsa ümmeti bölme gibi laflar kullandığına göre bu işten korkmuş”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum