Mustafa Balbay’ın ‘Bitmeyen Deniz Gezmiş’ kitabı ‘silah’ sayıldı

1576914369972-untitled-1.jpg

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay’ın “Bitmeyen Deniz Gezmiş” kitabının Meclis’e sokulmamasının nedeni belli oldu. Meclis Başkanlığı kitabın alınmama gerekçesini “Saldırı amaçlı kullanılabileceği değerlendirilen her türlü materyalin emanete alındığı” ifadeleriyle açıkladı.

Balbay’ın “Bitmeyen Deniz Gezmiş” adlı kitabı, Meclis’in kapısındaki güvenlik güçleri tarafından, Meclis’e sokulmamıştı. Güvenlik güçleri, Balbay’ın kitabının Meclis’e alınamama nedenini, “Bu siyasi bir kitap. Siyasi kitapların Meclis’e girmesi yasak” sözleriyle açıklamıştı.

Olayın ardından CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın konuyu Meclis’e taşıdı. Tanal’ın önergesine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’ten yanıt geldi. Bilgiç, ziyaretçilerin yanlarında bulunan ve milletvekillerine dağıtılmak üzere getirilen her türlü tebrik, davetiye, mektup, CD, DVD gibi dokümanların, Yönerge’nin hangi maddesi kapsamında kabul edilerek dağıtılacağının, TBMM Başkanlığı görevlilerince belirlendiğini ve güvenlik kontrolü yapıldığını belirtti.

Bilgiç, kitap ve benzeri basılı yasal dokümanların, dağıtım amacıyla TBMM’ye girişleri dışında, herhangi bir yasaklama veya emanete alınmasıyla ilgili mevzuat bulunmadığını söyledi. Bilgiç sözlerine “Ziyaretçilerin yanlarında bulundurdukları her türlü kitap ve benzeri dokümanlar arama noktalarında zehirli ve patlayıcı maddelere karşı güvenlik gerekçesiyle kontrol edilmektedir. Yasal ve dağıtım amaçlı olmayan dokümanların emanete alınması söz konusu değildir. Yalnızca ‘güvenliği doğrudan ilgilendiren ve saldırı amaçlı kullanılabileceği değerlendirilen, ziyaretçi ve personelin yanlarındaki her türlü materyal’ gerekli inceleme yapılarak, gerekirse emanete alınmaktadır” şeklinde devam etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum