“Müslüman ülkelerin hiçbirinde hukuk, özgürlük ve liyakate dayalı bir sistem yok”

1564987656542-3223232323-2.jpg

Eski AKP milletvekili ve Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, İslam toplumları ile gelişmiş dünyanın arasındaki mesafenin giderek açıldığı ve Müslüman ülkelerin hiçbirinde hukuk, özgürlük ve liyakate dayalı bir sistemin olmadığı görüşünü savundu. Ocaktan Müslüman ülkelerindeki insan hakları ihlallerinin de birinci sırada yer aldığının altını çizdi.

Ocaktan, “İslam ülkelerinin hemen hepsinde cari olan sistem, yönetenler açısından son derece konforlu. Canları istediği kadar iktidarda kalabiliyorlar, icraatlarını denetleyen, hesap soran hiçbir hukuki mekanizma yok. Mesela kimin ne kadar ifade özgürlüğü hakkı olduğuna, akademik özgürlüklerin sınırının nerede başlayıp nerede bittiğine, medya eleştirilerinin eleştiri mi, yoksa ‘ihanet’ mi olduğuna devleti yönetenler karar vermektedirler” ifadelerini kullandı.

Ocaktan yazısında şu düşünceleri dile getirdi:

“Hâl böyleyken, Müslüman dünyanın Kur’an’ın ve Sünnet’in önerdiği aklı, bilimi, hakkaniyeti, hakka-hukuka riayet etmeyi her seferinde parlak cümlelerle dillendirip, bu evrensel ilkeleri yaşadıkları çağın diliyle yeniden yorumlayarak hukukun üstünlüğüne dayalı bir sistem inşa edememeleri kelimenin tam anlamıyla bir talihsizliktir. Ne yazık ki Müslümanlar geçmişten derledikleri parlak masalların arkasına saklanıp, adaletsizlikler ve özgürlüklerin kısılması karşısında susmayı tercih ediyorlar. Bu gidişle, hayatları hep bir mehdi beklemekle geçecek gibi görünüyor”

Yazının devamı için tıklayın

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum