“MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış”

1562397028763-20190323-2-35598123-42909802-9-c-qtjsi-qk-eqyy-b-309-jp-erq.jpg

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın bir siyasetçi olarak bilinen eski milletvekili Ayhan Sefer Üstün, MHP ile AKP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’na ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. “MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor” diyen Üstün, “Maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin” diye konuştu.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin ardından ‘manifesto’ olarak nitelendirilen 15 sayfalıkmetin ve  AKP’nin yenilenen 23 Haziran İstanbul seçimlerini kaybetmesinin ardından sistem tartışmaları hız kazandı. Katıldığı çeşitli programlarda eleştirilerinin dozunu arttıran Davutoğlu’nun yeni bir parti kuracağı iddiaları dillendirilmeye başlandı. AKP içinden yaşanan bu süreçle ilgili bugüne kadar çok açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları da, “Benzer olayları geçmişte yaşadık. Şimdi tarih oldular. Bunları çok dert etmiyoruz” şeklinde oldu.

Erdoğan, Davutoğlu’nun sistem eleştirilerine yanıt vermezken en sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Haftalık olağan grup toplantısında yeni parti iddialarına geniş bir yer ayıran Bahçeli, Davutoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili olarak, “Eski Başbakanın sistem eleştirileri talihsizliktir, trajikomiktir” dedi. Davutoğlu’nun Elazığ’daki konuşmasında, “Bugün susma vakti değildir” sözlerini de hedef alan Bahçeli, “Ya yeni bir hal ya da izmihal” diyen zatın “bugün susma vakti değildir” demesi manidardır. Bugüne kadar sanki hiç konuşmamış birisi gibi sızlanan eski siyasetçinin ülkenin başına ne çoraplar ördüğü ortadadır” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarına sert tepki gösteren Bahçeli’ye, Davutoğlu’na yakın bir siyasetçiden, 16.5 yıl milletvekilliği yapmış Ayhan Sefer Üstün’den yanıt geldi. “Arızalı” yeni sistemden en fazla MHP’nin istifade ettiğine dikkat çeken Üstün, “Gelinen noktada sistem tıkanmış görünüyor” dedi ve siyasilerin içinde olduğu esaslı bir revizyon gerektiğini söyledi.

Üstün, Davutoğlu’nun sözlerine ilişkin olarak da şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Davutoğlu’nun söylemleri hem AK Parti içerisine hem de Türkiye kamuoyuna yönelik. Burada bir değerlendirme yapılacaksa öncelik AK Parti içerisinden gelmesi beklenir ama ses alakasız bir yerden MHP Genel Başkanından çıkıyor. Neden? Çünkü yukarıda arızalarını işaret ettiğimiz sistemin kurgulanmasında ve bu sistemle birlikte gelen ittifak yapılanmasında en fazla Bahçeli’nin katkısı ve faydalanması var. Bu sistemle gelen ittifaktan en fazla MHP istifade etmiştir. MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. MHP tabanının önemli bir kısmı İYİ Parti’ye gitmiş. Bir kısmı da dışarıda bekliyor. AK Parti’den devşirdikleri seçmenle ayakta kalabilmişler. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin.”


Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum