Meteoroloji uyardı! 9 ile kar geliyor

5e037400214eda03184bec89.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi Twitter hesabından 9 ili kar yağışı beklentisi sebebiyle uyardı.

Meteoroloji’den alınan son bilgilere göre Adıyaman, Tunceli, Erzincan, Malatya, Bingöl, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Hakkari’de yoğun kar yağışı bekleniyor. Sarı uyarı verilen illerde vatandaşlardan tedbirli olunması istendi.

BUZ VE DONA DİKKAT

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olması öngörülüyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği bölgede, Erzurum, Erzincan, Ağrı ve Iğdır’da yağmur, karla karışık yağmur ve karın etkili olması bekleniyor.

Bölgede rüzgarın ise güneyli yönlerden orta kuvvette, Erzurum, Erzincan ve Ardahan’da ise yer yer 50-70 kilometre hızla eseceği tahmin ediliyor.

Gece bölgede hava sıcaklıkları Erzincan’da 6, Tunceli’de 2, Erzurum’da 1, sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 4, Iğdır’da 3, Kars’ta 2 ve Ardahan’da 1 derece kaydedildi.

Güniçinde en yüksek sıcaklıkların Iğdır ve Erzincan’da 9, Kars ve Tunceli’de 7, Erzurum, Ağrı ve Ardahan’da 4 derece olması bekleniyor.

Bölgede kar kalınlığı Erzurum’da 3, kayak merkezlerinden Palandöken’de 43, Cıbıltepe’de 25 ve Konaklı’da 6 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, buzlanma ve don olayına karşı vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

– Kars’ta dondurucu soğuklar yaşanıyor

Kars’ta kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor.

Kent genelinde hissedilen dondurucu soğuklar nedeniyle ağaçlar ve bitkiler kırağıyla kaplandı, bazı çeşmeler de buz tuttu.

Arpaçay ilçesine bağlı Kıraç köyünde ise kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle besiciler zor günler geçiriyor.

Besiciler, ahırda besledikleri hayvanlarını karla kaplı arazilerden geçirerek su içmeleri için dereye götürüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum