Marmara Üniversitesi’nde ‘Rant’ Protestosu

marmara-uni-rant.jpg

Marmara Üniversitesi öğrencileri, Acıbadem yerleşkesinde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınmasına tepki gösterdi. Öğrenciler Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü önünde bir araya gelerek, ”Acıbadem yerleşkemiz de diğer yerleşkelerimiz gibi ranta açılacak mı?” diye sordu.

Dragos yerleşkesine taşınacağı açıklanan Marmara Üniversitesi Acıbadem Kampüsü’nün, alanda gerekli iyileştirilme yapıldıktan sonra Güzel Sanatlar Fakültesi’ne değil Marmara Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’na verileceği açıklandı.

Söz konusu karara tepki gösteren öğrenciler, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü önünde bir araya gelerek yaşanan durumu protesto etti.

Konuya ilişkin basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, ”Şimdi yine bir rant iddiası ile karşı karşıyayız. Acıbadem’de bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, Dragos Yerleşkesine taşınacağı kararlaştırıldı. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınması ile boşalacak olan Acıbadem Yerleşkesine ise ne olacağı hakkında herhangi bir bilgilendirme yok. Okul yönetimine ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanına buradan soruyoruz: Taşınma kararını öğrencilere sordunuz mu? Taşınacak olan alanda öğrencilerin kullanımı için yeterli sayıda atölye bulunduracak mısınız? Öğrencilerin eğitimleri için kullanacakları materyalleri bulabilecekleri alanları sağlayacak mısınız? Öğrencilerin sosyalleşebileceği alanları öğrencilerin yararına dizayn edebilecek misiniz? Acıbadem Yerleşkemizin akıbeti ne olacak? Acıbadem Yerleşkemiz de diğer yerleşkelerimiz gibi ranta açılacak mı?” diye sordu.

Kaynak: Cumhuriyet

 

Yorumlar

yorum