Mansur Yavaş’ın yurt teklifine ODTÜ Rektöründen flaş cevap

1038334204.jpg

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Verşan Kök ile görüşmesinin detaylarını açıkladı. ODTÜ’ye yurt yapma teklifinde bulunan Yavaş, “Gelin araya girelim, birlikte bu işi halledelim” dedim. Rektör bey bu teklife şaşırdı, “Bunu görüşmem gerekiyor” dedi, ardından kendisinde yetki bulunmadığını söyledi” ifadesini kullandı.

“ODTÜ’de huzursuzluk var, bunu görüyoruz” diyen Yavaş, “Öğrenciler oradaki ağaçları kestirmemek için uğraşıyorlar. Bazı talepleri var. Öğrenciler orada Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun olmasını da istemiyorlarmış. ‘Eğer burada böyle bir problem çıkıyorsa istediğiniz yurdu biz yapalım, belediye olarak yasal yetki sınırlarımız içerisinde ve size hibe edelim, dolayısıyla oradaki tartışma ortadan kalkacaktır’ teklifinde bulundum. ‘Gelin araya girelim, birlikte bu işi halledelim’ dedim. Rektör bey bu teklife şaşırdı, ‘bunu görüşmem gerekiyor’ dedi. Daha sonra orada görev alan milletvekilleri ile yaptıkları görüşmede kesime ara vermişler ama daha sonra bana attığı mesajda ‘Bu yetki bende değil bakanlıkta’ dedi. Bekliyoruz, biz sözümüzdeyiz” dedi.

Yavaş, “Mesele ODTÜ’ye yurt yapmaksa Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi biz yan yana gelebiliriz. Arzu eden başka belediyeler de katılabilir. Oraya öğrencilerin ihtiyacı olan yurdu yapmaya hazırız ve ODTÜ yönetimine hibe etmeye de hazırız. Problem üretmek kolay, çözmek zor iş. Polisiye vakaları artmadan, Türkiye’de ve Ankara’da huzursuzluk olmadan uzlaşarak çözebileceğimize inanıyoruz. Konuşarak çözülmeyecek hiçbir şey yok” diye konuştu.

İlk sendika ziyaretini Türk-İş’e yapan Yavaş, belediye çalışanlarına sendikaları konusunda baskı yapmayı kendilerine yakıştırmadıklarını da söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum