Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un eşi: “İnsanları güldürmek için yaptım”

pervin-ersoy.jpg

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, Ramazan Bayramı’nda yaptığı ‘harçlık’ paylaşımı nedeniyle eleştirilere hedef olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ile görüştü. İnsanları güldürmek için yaptığı paylaşımın kabusa dönüştüğünü söyleyen Ersoy, eşi için “Sabahlara kadar uyumadan ağlarken. O yanımda olmadı. Bu da tabii beni daha çok sarstı” ifadesini kullandı.

Yılman’ın, Ersoy’un ifadelerine de yer verdiği “Bakanın eşi: Kabus gibi çöktü üzerime o fotoğraf” başlıklı yazısı şöyle:

“Albert Einstein’ın çok güzel bir sözü vardır hani…

Demiştir ki o dahi adam; ‘Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur’

Açık söyleyeyim… Bugünkü yazımda yapmaya çalışacağım şey tam da bu olacak.

Başarılı olur muyum olmaz mıyım bilmem ama bugün sizlere ‘ön yargının’ ne berbat bir durum olduğunu ve bazen farkında olmadan bunun ne büyük fenalıklara sebep olduğunu anlatmaya çalışacağım…

Efendim… Galiba bayramın ilk günüydü… Ben de Twitter’da gezinirken görmüştüm Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un evdeki çalışanına dolarla bayram harçlığı verirken çektirdiği o meşhur fotoğrafı… Ve itiraf edeyim… Herkes gibi çok ayıplamış; ‘Bu ne yahu. Yuh’ demiştim.

Ve sonraki zamanlarda da hatta bu konu gündeme geldiğinde… Birileri Pervin Ersoy’un o fotoğrafını ortaya koyup üzerine konuştuğunda falan… ‘Görgüsüz… Sonradan görme’ mealinde yorumlarda bulunduğunda yalan yok onay da vermiştim.

Ama önceki gün… Pervin Ersoy’la tamamen tesadüfen gerçekleşen karşılaşmamızda o fotoğraf ve kendisi üzerine yaptığımız sohbet sonunda anladım ki; Hakikaten ‘önyargı’ denilen şey hiç insani ve de vicdani olmayan korkunç bir şey.

Başkalarını bilmem ama şahsen ben utandım, Pervin Ersoy’dan işin iç yüzünü dinledikten sonra.

Bir kere o fotoğraf karesi tek başına bir kare değil.

Pervin Hanım diyor ki: ‘Bayramın ilk günü, bayramların aileleri bir araya getiren, bir arada tutan çok değerli, anlamlı günler olduğuna vurgu yapmak adına bir fotoğraf serisi yaptım.

Başta eşim Mehmet Ersoy olmak üzere tüm ailemle birlikte çektirdiğimiz fotoğrafları Ersoy Ailesi olarak bayramın gelişinden ne kadar mutlu olduğumuzu anlatmak ve bu vesileyle de tüm arkadaşlarımın, instagram’daki takipçilerimin de bayramını kutlamak istedim.

O kare, yani benim evdeki yardımcı kızımıza dolar verirken çekilmiş o fotoğraf da işte o serinin içindeydi.

Bu arada şunu söyleyelim… Fotoğraftaki o kızımız bizimle tam 4 yıldır çalışıyor. Biz onu bir çalışan gibi değil, ailemizin bir parçası olarak gördük hep ve o da aynı şekilde bizi ailesi olarak kabul etti.

Hatırlanacağı gibi… O gün şarkıcı Alişan’ın yeğenlerine bayram harçlığı dağıttığı görüntüler sosyal medyaya düşmüştü ve insanlar da o görüntüler üzerinden esprili paylaşımlar yaparak Alişan’ın bu görüntülerine gönderme yapıyordu.

Ben de işte o espriye katkı sunmak niyetiyle böyle bir karenin çekilmesine onay verdim.

Dolar olmasının nedeni de kızımızın ısrarından oldu. Çünkü kendisi yabancı uyruklu… Fotoğraf çekilmeden gülüşmeler eşliğinde Türk Lirası çıkarttım… Kabul etmedi ve ‘Abla bana harçlık vereceksen Alişan gibi dolar ver. Ben dolar isterim’ dedi. Gülüştük epeyce. Sonra yeğenim fotoğrafımızı çekti ve ben de işte seri halde yayımladığım fotoğrafların arasında kullandım.

Ancak işte tamamen halis niyetle… Gülmek, güldürmek, insanları gülümsetmek niyetiyle yaptığım o paylaşım birkaç saat içerisinde kabus gibi çöktü üzerime.

Mehmet’in özel kalem müdürlüğü tarafından uyarılınca haberim oldu ki söz konusu fotoğraf Twitter’da gündem olmuş ve bazı isimler hiç hak etmediğim benzetmeler, yorumlar, yargılarla art niyetli bir biçimde o fotoğraf karesini aleyhime kullanmaya başlamış.

Girip sildim hemen o kareyi ama tabii iş işten geçmişti.

Çünkü fotoğrafın altında yaptığım; ‘Arada elimi öpen sevgili yardımcıma dolar verdiğimi görüp kızmayın. Kendi bilmiyor ama maaşından keseceğim… Alişan bugün tüm el öpenlere dolar dağıtıyor diye başımı yedi. O yüzden espri konusu yaptık, ciddiye almayın’ yorumumu göstermeden sadece fotoğrafın fotosunu çekip paylaşanlar amacına ulaşmıştı ve benim de bununla başa çıkmam mümkün değildi artık.’

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum