Kulis: Öcalan’ın mektubu HDP’de nasıl tartışıldı?

1038965497.jpg

İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın ‘tarafsızlık’ çağrısıyla gözlerin çevrildiği HDP’de “Stratejimizi son dakika değiştirsek bölünmek bir yana partiye kilit vurmamız gerekirdi”, “Biz DTP, BDP değil, HDP’yiz” şeklinde yorumların yapıldığı ileri sürüldü.

Gazete Duvar’ın haberine göre İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın güncel seçim tartışmalarında HDP’nin tarafsız kalması gerektiği şeklindeki açıklaması parti kulislerine damga vurdu.

Haberde şu ifadelere yer verildi:”İstanbul seçimine kısa bir süre kala PKK lideri Abdullah Öcalan’dan HDP’ye giden mektup haftaya damgasını vurdu. Anadolu Ajansı’nın İstanbul seçimlerinde, ‘Öcalan’dan HDP’ye tarafsızlık çağrısı’ olarak yayınladığı mektubun ardından gözler HDP’ye çevrildi. HDP mektupla ilgili 9 maddelik bir açıklama yayınladı.

Öcalan’ın mektubunda geçen ‘3. yol stratejisi’nde kararlı olunduğuna vurgu yapılan açıklamada, ‘İstanbul seçim stratejisi ve taktik adımlarımızda değişiklik söz konusu değildir’ denildi.

HDP’nin bu açıklaması, Öcalan’ın çağrısı doğrultusunda seçimde tarafsızlık ilanı bekleyenleri şaşırttı. HDP ise yaşanan şaşkınlığa şaşırdı. Parti içinde, ‘Başka bir tutum siyasi intihar olurdu’, ‘Stratejimizi son dakika değiştirsek bölünmek bir yana partiye kilit vurmamız gerekirdi’, ‘HDP bu tutumu ile daha da büyüdü’, ‘Biz DTP, BDP değil, HDP’yiz’ şeklinde yorumlar yapıldı. HDP’lilere göre son gelişmeler de uyguladıkları seçim stratejisinin başarısının yeni bir göstergesi oldu.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum