Kılıçdaroğlu’ndan Ergenekon yorumu: “12 yılda hapiste ölenlerin hesabını kim verecek?”

1039180819.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası için “Tam 12 yıllık üretilen yalan çöktü” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Bugün 2 Temmuz. İnsanlar sazlarıyla, sözleriyle, bazen panelleriyle bir şeyler anlatmak istediler. 2 Temmuz’da Madımak’ta bir insanlık katliamı yaşandı, insanlar diri diri yakıldı. Bunu unutmayacağız ve asla unutturmayacağız.
 • Kin ve öfke insana yakışmaz. Bir insanın düşüncelerini, yaşam tarzını beğenmeyebilirsiniz. Ama kimsenin kimseyi öldürmeye, yakmaya hakkı yoktur.
 • 2007’de bir evin çatısında bulunan el bombalarıyla Ergenekon, Balyoz olayları başladı. Ne oluyordu da Türkiye’de, bir evde bulunan el bombalarıyla Türk ordusuna operasyon yapılıyordu? Tam 12 yıllık üretilen yalan çöktü.
 • Bu ülkenin aydınlarına ve ordusuna yapılan kumpası bilin diye anlatıyorum bunları. 12 yılda bu ailelerin çilesinin hesabını kim verecek? 12 yılda hapiste ölenlerin hesabını kim verecek? Ali Tatar’ın hesabını kim verecek? Türkan Saylan’ın hesabını kim verecek? Hak, hukuk ve adaleti 82 milyon için istiyoruz. Bir ülkenin Genelkurmay Başkanı terörist denilerek hapse atıldı, bunların hesabını kim verecek
 • Dönemin Başbakanı zırhlı aracını savcıya vermişti, ‘senin güvenliğin çok önemli’ diye. O günlerde ‘Ben bu davaların savcısıyım’ diyen kişi bugün en tepede oturuyor. Şimdi soruyorum o kişiye, oo davaların savcısı olmaktan hicap mı duyuyorsun, gurur mu duyuyorsun?

‘ÜLKEYİ YÖNETENLER DİZ ÇÖKEREK ÖZÜR DİLEMELİ’

 • Ergenekon döneminde iktidara destek veren medyaya da seslenmek istiyorum. Sizde de vicdanın kırıntısı varsa özür dilemeniz gerekir. Silivri Hapishanesi 1940’ların toplama kampına benziyor demiştim. Daha Ankara’ya gelmeden savcı fezleke düzenledi. Şimdi merak ediyorum o fezleke ne olacak? Sayın Baykal’a da teşekkür etmek istiyorum. ‘Sen bu davaların savcısıysan ben de bu davaların avukatıyım’ demişti. Avukat galip geldi.
 • Yazarlardan, çizerlerden, gazetecilerden bu ülkeyi yönetenlerin özür borcu vardır. Onların önünde diz çökerek özür dilemeleri gerekir.

‘EREN ERDEM’İN DIŞARIYA ÇIKACAĞINA SÖZ VERİYOR MUSUNUZ?’

 • Getireceğiniz adalet paketinde Eren Erdem’in dışarıya çıkacağına söz veriyor musunuz? Boşu boşuna yatıyor Eren Erdem. Hangi gerekçeyle tutuyorsunuz? Gizli tanık ifadesiyle tutuklu Eren Erdem. Gizli tanık ‘Benim borcumu silecekler diye ben bu ifadeyi verdim, sonra vazgeçtim’ dedi. Ama Eren Erdem hala tutuklu.

​’SIRRI SÜREYYA ÖNDER, AHMET ALTAN, SELAHATTİN DEMİRTAŞ HANGİ GEREKÇEYLE İÇERİDE?’

 • Adaleti herkes için istiyoruz, kainat için istiyoruz. ‘Siyasi rakibimi hapse atacağım, dışarda ben konuşacağım.’ Bu mudur adalet? Gariban hapis yatacak, bu mudur adalet? Bu garibanların hakkını hukukunu kim savunacak? Hiç endişe etmesinler, onların hakkını, hukukunu Kemal kardeşleri savunacak.
 • Barış bildirisine imza atan akademisyenler, Cumhuriyet gazetesi yazarları niçin içeride? Düşüncesini açıklayan akademisyenleri sorgusuz sualsiz üniversiteden atıyorsun, şimdi de cezaevine atıyorsun. Nerede adalet?
 • Osman Kavala neden içeride? Sırrı Süreyya Önder, bırakın siyaset adamını önemli bir entelektüel. Niye içeride? Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride?

‘SEN MİSİN İSTANBUL SEÇİMLERİNDE BAŞARILI OLAN, GEL BAKALIM MAHKEMEYE’

 • Canan Kaftancıoğlu 6 yıl önce tweet atmış. İstanbul seçimlerini kazandık. Sen misin başarılı olan? Gel bakalım mahkemeye. Nerede adalet? Kesinleşmiş beraat kararı var. KHK ile hocayı üniversiteden atmışlar. Mahkeme hocayı beraat ettirmiş. Geri dönmesi lazım işine. Ama döndürülmüyor. Bu mudur adalet?
 • Şule Çet Davası 10 Temmuz’da. Bu kızımıza önce tecavüz ediliyor, sonra 20. kattan atılıyor. Babası adalet arıyor. Hakkını arayamazsın diyorlar. Şule Çet’e önce tecavüz edip sonra 20. kattan atanların parası var, pulu var. Şule Çet’in babasının nesi var? Ama bu ülkede iyi ki Cumhuriyet Halk Partisi var.
 • ODTÜ, hepimizin gözbebeği. Diploma törenleri yapılacak. Önceden polis baskınıyla 4 öğrenci gözaltına alınıyor. Törenden sonra bırakıyorlar. Pankart taşımasınlar, hükümeti eleştirecekler diye. Hani siz adalet arıyordunuz?

‘ADALETTEN YANAYSAN BİR DAHA AK PARTİ VE ERDOĞAN’A OY VERMEZSİN’

 • Osaka’daki fotoğrafı görmüşsünüzdür. ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yan yana. ABD heyetinin elinde not defteri, kalem var. Bizim ekibin elinde ne kalem var ne de not defteri. Bunu görünce Trump ‘Bu arkadaşlarla Hollywood’da film çekebiliriz’ diyor. Erdoğan’a teşekkür ediyor, papazı serbest bıraktığı için. Trump’ın talimatıyla papaz serbest bırakıldı. Bunun adı adalet midir? Adaletten yanaysan bir daha AK Parti ve Erdoğan’a oy vermezsin.
 • Adalet önemli bir kavramdır. AK Parti’ye oy veren arkadaşlarım da bilsin. Adalet herkes içindir. Eğer siz adaleti yok eden kararlar alırsanız, devletin temelini çürütmüş olursunuz. Çünkü adalet devletin temelidir.

‘BÜTÜN DÜNYADA GIDA FİYATLARI UCUZLUYOR, ARTAN TEK ÜLKE TÜRKİYE’

 • Bütün dünyada gıda fiyatları ucuzluyor. Gıda fiyatlarının arttığı tek ülke Türkiye. Hangi gerekçeyle, niye artıyor? Kim yönetiyor Türkiye’yi. Bir bakanımız var, arada bir mizah unsuru oluyor. Açıklama yapmış ‘2021 sonuna kadar et ithalatı olmayacak’ diye. Bu yılın 6 ayında 251 bin büyükbaş hayvan ithal ettik. Bakan topluma bilgi vermiyor. Saraydakiler lale devrini yaşıyor.

‘AKŞENER ONURLU BİR KADIN’

 • Sayın Meral Akşener, onurlu bir kadın. FETÖ soruşturması başlatıldı. Meral Hanım diyor ki ‘Ne gizliliği, çağırın geleyim vereyim ifademi.’ Biz adalette reform yapacağız diyorlar. Reform adı altında yine istediklerini mi yapmak istiyorlar göreceğiz.
 • Yönetemiyorsunuz, neden o koltukta oturuyorsunuz? Saraydakiler Lale Devri’ni yaşıyor. Saray, Ali Baba’nın çiftliği gibi, her şey var orada.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum