Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi organize bir saldırı mı?

1555857922753-linc.jpg

T24 yazarı Tolga Şardan, “Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde ‘organize saldırı’ izleri” başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili bulguları inceledi.

İşte yazının tamamı:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Hakkari’de şehit olan er Yener Kırıkçı’nın memleketi Çubuk’taki cenaze töreninde uğradığı yumruklu saldırı, “organize saldırı” ve “güvenlik ihmali” iddiasını gündeme getirdi. Saldırı sonrasında bir eve götürülen Kılıçdaroğlu’nun, jandarmanın sorumluluk bölgesi Çubuk’tan polis özel harekâtçıları tarafından çıkartılması, ihmal iddialarını güçlendirdi. Jandarmanın yeterli önlemi almadığı yönünde ilk tespitler yapılırken, cenazeye Çubuk dışında Ankara merkez ve Akyurt’tan da kalabalık grupların geldiği saptandı.

Alınan bilgilere göre, Çubuk Akkuzulu Mahallesi’ndeki cenaze törenine katılan Kılıçdaroğlu, köye geldikten sonra protokol bölümüne geçti. Bu sırada bazı vatandaşların laf attıkları görüldü. Cenaze götürülürken Kılıçdaroğlu’na önce yumruklu saldırı gerçekleşti. Jandarmanın, yetersiz önlem aldığı ve bunun da saldırıya katılanların engellenememesine yol açtığı üzerinde duruluyor.

Linç tehlikesiyle karşılanan Kılıçdaroğlu, yakın korumaları ve şehit cenazesine emniyeti temsil amacıyla katılan polis özel harekât timlerince olay bölgesinden hemen uzaklaştırılarak yakındaki bir eve alındı. Evi özel harekâtçı polisler korudu. Tansiyon düşmeyince, bu kez tören alanında bulunan Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz devreye girdi.

Havaalanından geldiler

Yılmaz’ın talimatıyla Esenboğa Havalimanı’nın güvenliğini sağlayan özel harekâtçı polislerden bir grup takviye kuvvet olarak acilen köye çağrıldı. Kılıçdaroğlu, takviye olarak köye gelen özel harekâtçıların yardımıyla zırhlı araç içinde köyden çıkartıldı. Bu sırada Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın bizzat zırhlı araca yol açmaya çalıştığı görüldü.

Organize saldırı

Kılıçdaroğlu’nun köyden çıkartılmasının ardından bu kez olayla ilgili soruşturmaya başlandı. Saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan bazı partililerin verdiği bilgilerde, saldırının organize olduğu ve güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı iddiaları gündeme geldi.

Saldırının protokolde bulunan Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut‘un hemen yanında gerçekleşmesi de CHP’lilerin tepkisine neden oldu.

Akyurt ve merkezden de gelmişler

İlk belirlemelere göre, Kırıkçı’nın köyündeki cenaze törenine Çubuk’un yanı sıra Akyurt ve Ankara kent merkezinden gelenlerin olduğu belirlendi. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı ifade edilen cenaze törenine katılanlar arasındaki şüpheliler belirlenmeye çalışılıyor.

Bu arada, saldırı sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlatırken, İçişleri Bakanlığı’nın da ihmal olup olmadığının araştırılması için müfettiş görevlendirdiği belirtiliyor. Müfettişler, alınan güvenlik önlemlerinin uygun ve yeterli olup olmadığını inceleyecekler.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum