Kılıçdaroğlu talimat verdi: CHP’li başkanlar için etik yasası hazırlanıyor

1564122243766-kilicdaroglu.jpg

Hürriyet’ten Rifat Başaran’ın haberine göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarına talimat vererek, belediye başkanlarının yönetim kurulu başkanlığını yaptığı iştiraklerden huzur hakkı adı altında para alması ve birinci derece yakınlarının hem belediye hem de belediye şirketlerinde görevlendirilmesinin önüne geçen bir yasal düzenleme yapılmasını istediği öğrenildi.

‘BEYAZ KAĞITTA LEKE GİBİ’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de yaptığı basın toplantısında yerel yöneticilerin yakınlarının görevlendirmeleri veya huzur hakkı ile ikinci maaş almasının kabul edilmez olduğunu belirterek şunları söyledi:

“CHP olarak bu konuda tavizsiz olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. İddialar var. Herhangi bir iddia doğru ise hemen araştırılıyor. İlgili genel başkan yardımcımız tarafından hemen sonlandırılması gerektiği söyleniyor. Ama bir gerçek var CHP leke gösteriyor çünkü bu konuda temiz. Benzeri olaylar AK Partili Bursa ve Trabzon belediyelerinde de yaşandı. AKP’den çıkan ses yok.

CHP olarak yerel yöneticilerin birinci derece yakınlarının belediye ve iştiraklerinde görevlendirilmemesi, kendilerinin herhangi bir ikinci maaş ve ödeme alamamaları konusunda kanun teklifi hazırlıyoruz. Meclis Başkanlığı’na sunacağız. Bu kanun teklifini AK Parti ve küçük ortağının nasıl değerlendireceğini göreceğiz. Gelin kanuna koyalım, hiçbirimiz yapamayalım. Bunun ikinci derece yakınlarını da kapsayacak olmasını düşünüyoruz.”‘MÜDAHALE EDECEĞİZ’

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise “Müdahale ettik. Bundan sonra da olmayacağını söyleyemem ama buna izin vermeyeceğiz. Bu ülkede damatların bakanlık yaptığı yerde maalesef bizimkiler beyazda leke gibi gözüküyor. Bunu savunmuyorum, liyakat diyorum. Benzeri olayların olmasının önünü keseceğiz ve müdahale edeceğiz” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum